Radioaktywny jod w Europie: być może to skutek emisji podczas produkcji radiofarmaceutyków

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 listopada 2011 18:35

Śladowe ilości cząsteczek radioaktywnego jodu-131 z nieustalonego źródła, odnotowane od końca października w kilku krajach Europy, nie stanowią zagrożenia dla zdrowia - ogłosiła Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA).

Radioaktywny jod w Europie: być może to skutek emisji podczas produkcji radiofarmaceutyków
Obecne śladowe ilości jodu-131 nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, a ich emisja nie została spowodowana przez elektrownię atomową Fukushima I w Japonii, która w marcu tego roku uległa awarii na skutek trzęsienia ziemi i fali tsunami - podała agencja w komunikacie.

Obecnie MAEA stara się ustalić źródło emisji radioaktywnych cząsteczek. Niewielką radioaktywność odnotowano w Austrii, Czechach i na Węgrzech - podała agencja dpa.

Według czeskiej Agencji Bezpieczeństwa Jądrowego, źródło emisji "prawie na pewno" nie znajduje się na terenie Czech i nie pochodzi z siłowni jądrowej. Prawdopodobnie emisja nastąpiła podczas produkcji tzw. radiofarmaceutyków, czyli substancji promieniotwórczych wykorzystywanych w leczeniu nowotworów.

Aby ułatwić wyobrażenie sobie wielkości promieniowania odnotowanego przez MAEA, austriackie ministerstwo zdrowia podało, że dawce promieniowania o 40 tysięcy razy większej poddawani są pasażerowie podczas lotu nad Atlantykiem.

Jod-131 to substancja radioaktywna z 8-dniowym okresem połowicznego rozpadu. W wysokich dawkach powoduje raka; odkłada się np. w mleku i warzywach.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum