Pula grantów na niekomercyjne badania kliniczne sięgnie 400 mln zł

Autor: Puls Biznesu/Rynek Zdrowia • • 21 stycznia 2020 13:10

Agencja Badań Medycznych w 2020 r. wyda setki milionów złotych na badania kliniczne. Pierwszy konkurs z budżetem 100 mln zł został ogłoszony już w roku 2019, a na kolejne jest jeszcze 300 mln zł.

Do Agencji Badań Medycznych wpłynęło blisko 80 wniosków z projektami o wartości ok. 1,5 mld zł, czyli kilkunastokrotnie większej od puli wsparcia. Fot. PTWP

Finansowanie pochodzi częściowo z NFZ (blisko 300 mln zł) - jest to pula przeznaczona na tzw. niekomercyjne badania kliniczne w zakresie terapii lekowych, ale także wyrobów i urządzeń medycznych.

Celem jest postęp w medycynie. O finansowanie z tej puli będą mogły ubiegać się publiczne jednostki naukowe - uniwersytety i instytuty badawcze. Pozostałe pieniądze, pochodzące z dotacji budżetowych, trafią na badania mające wymiar komercyjny. W pierwszym przypadku możliwe jest całkowite pokrycie kosztów projektu, w drugim w grę wchodzi współfinansowanie badań - informuje Puls Biznesu.

Fundusze będą przeznaczone na nowe terapie i rozwiązania medyczne, m.in. z zakresu obiecującej technologii CAR T-cells, czyli tzw. rekombinowania przeciwciał, skutecznej w leczeniu białaczki. W ramach konkursów ABM zaoferuje wsparcie m.in. dla konsorcjów w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, wprowadzających na rynek nowoczesne leki. Dotowane będą też rozwiązania informatyczne, np. bazujące na sztucznej inteligencji, wspierające diagnostykę i pracę lekarzy.

Przypomnijmy, że Agencja informowała w grudniu minionego roku, że wśród konkursów jest np. konkurs na działalność badawczo-rozwojową w dziedzinie niekomercyjnych badań klinicznych, w zakresie m.in. wyrobów medycznych, na który Agencja planuje przeznaczyć 200 mln zł. ABM planuje także przekazanie pieniędzy na konkurs dotyczący wykorzystania sztucznej inteligencji w procesie diagnostyczno-terapeutycznym w onkologii, na który zaplanowano 10 mln zł.

Dr Radosław Sierpiński p.o. prezesa Agencji Badań Medycznych zapowiadał, że ABM planuje stworzenie sieci ośrodków badawczych w Polsce i ich integrację z sieciami międzynarodowymi. W 2020 r. ABM zamierza ogłosić konkurs na wsparcie tworzenia i rozwoju centrów wsparcia badań klinicznych, na który przeznaczone ma być 100 mln zł, w tym 21 mln w 2020 r.

W ogłoszonym we wrześniu ub.r. konkursie na realizację niekomercyjnych badań klinicznych do Agencji wpłynęło blisko 80 wniosków z projektami o wartości ok. 1,5 mld zł, czyli kilkunastokrotnie większej od puli wsparcia. Trwa ocena - listę beneficjentów poznamy w marcu br.

Więcej: pb.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum