Psychological Medicine: małżeństwo to niezła terapia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 grudnia 2009 11:04

Zmniejsza ryzyko depresji i stanów lękowych. Gdy się jednak kończy, problemy ze zdrowiem psychicznym mogą uderzyć ze zdwojoną siłą.

Jak podaje Psychological Medicine, oboje małżonkowie (a nie tylko kobiety, jak sugerowały wcześniejsze badania) zyskują na psychicznym zdrowiu w porównaniu z osobami nie będącymi w sformalizowanym związku.

Tak wynika z badań przeprowadzonych przez psycholog kliniczną Kate Scott z nowozelandzkiego University of Otago po analizie danych niemal 34,5 tys. osób z 15 krajów, uczestników trwającego dziesięć lat badania Światowej Organizacji Zdrowia. Stan małżonków porównywano ze zdrowiem osób stanu wolnego oraz owdowiałych.

Jak zaobserwowała Scott, jeśli już w małżeństwie zdarza się depresja, to rzadziej dotyczy ona mężczyzn. Badaczka wiąże to z tradycyjnym podziałem ról w rodzinie. Natomiast według WHO, im lepiej wykształcone kobiety, tym rzadziej występuje u nich to zaburzenie.

Małżeństwo zmniejsza również ryzyko związane z nadużywaniem różnych substancji, choć zasada ta dotyczy bardziej kobiet, niż mężczyzn. Zdaniem Scott, ten wyraźny brak symetrii można tłumaczyć tym, że w większości związków to najczęściej kobiety zajmują się dziećmi.

Z badań wynika, że małżeństwo jest zdrowe, dopóki trwa. Jego koniec oznacza także koniec „osłonowego” działania na psychikę. Gdy separacja, rozwód albo śmierć jednego z małżonków kładzie małżeństwu kres, wówczas rośnie ryzyko zaburzeń zdrowia psychicznego. Paniom grozi bardziej ucieczka w nałogi, panom – depresja.

– Nasze badanie wskazuje na to, że zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn, związek małżeński jest korzystny dla psychiki. Cierpienie oraz zmiany związane z końcem związku mogą jedna sprawić, że ludzie stają się bardziej podatni na rozwój zaburzeń psychicznych – wyjaśnia autorka badań.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum