Psycholodzy i psychiatrzy często nadinterpretują i wyolbrzymiają wyniki badań

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 sierpnia 2019 11:19

Ponad połowa z przeanalizowanych przez amerykańskich badaczy abstraktów badań klinicznych publikowanych w największych czasopismach z dziedziny psychologii i psychiatrii, zawiera wyolbrzymione informacje na temat skuteczności leczenia - czytamy na łamach "BMJ Evidence Based Medicine".

Psycholodzy i psychiatrzy często nadinterpretują i wyolbrzymiają wyniki badań
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Chociaż naukowcy powinni skrupulatnie opisywać wyniki badań, niektórzy z nich posuwają się do nadinterpretacji uzyskanych rezultatów, żeby uatrakcyjnić swój artykuł dla odbiorcy.

- Osoby piszące manuskrypty z prób klinicznych wiedzą, że mają ograniczony czas i przestrzeń na pochwycenie uwagi odbiorcy. Ponieważ chętniej publikuje się pozytywne wyniki badań, wiele z nich decyduje się na wątpliwe praktyki sprawozdawcze w celu upiększenia swojej pracy - komentują autorzy badania.

Na podstawie analizy 116 publikacji zamieszczonych w latach 2012-2017 w sześciu największych czasopismach naukowych z dziedziny psychologii i psychiatrii badacze z Uniwersytetu Stanu Oklahoma (USA) ustalili, że ponad połowa (56 proc.) analizowanych prac zawierała wyolbrzymione wyniki badań. Specjaliści brali pod uwagę jedynie badania kliniczne dotyczące skuteczności leczenia farmakologicznego lub behawioralnego, zawierające rezultaty poniżej granicy istotności statystycznej.

Próby nadinterpretacji wyników pojawiały się w tytułach, fragmentach dotyczących wyników oraz we wnioskach w części zwanej abstraktem, czyli w streszczeniu całego badania, które bywa najczęściej czytane i uwzględnianie przez praktyków.

Co ciekawe "podkręcanie" wyników rzadziej zdarzało się autorom prac częściowo sponsorowanych przez prywatnych przedsiębiorców.

- Badacze są etycznie zobligowani do uczciwości i przejrzystego przedstawiania wyników badań. Umieszczanie wyolbrzymionych informacji w abstraktach może mylić lekarzy próbujących wyciągnąć wnioski na temat skuteczności leczenia. Tymczasem większość lekarzy czyta prawie wyłącznie abstrakty artykułów - podkreślają naukowcy.

O szczegółach badania można przeczytać na stronie: https://ebm.bmj.com/content/early/2019/07/04/bmjebm-2019-111176. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum