Psychiatrzy: samookaleczanie u nastolatków to większe ryzyko późniejszych przestępstw

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 stycznia 2019 16:08

Samookaleczanie u nastolatków trzykrotnie zwiększa ryzyko popełnienia przez nich przestępstwa z użyciem przemocy - wynika z badań opublikowanych przez "The American Journal of Psychiatry".

Psychiatrzy: samookaleczanie u nastolatków to większe ryzyko późniejszych przestępstw
Fot. archiwum

Badacze z Duke University w USA ustalili także, że młodzież, która uszkadza własne ciało oraz stosuje przemoc wobec innych, częściej w dzieciństwie doświadczała złego traktowania oraz miała problemy z samokontrolą i uzależnieniami niż nastolatkowie, którzy stosują przemoc tylko wobec samych siebie.

Wnioski pochodzą z analizy 2232 bliźniąt urodzonych w latach 1994-1995. Dane na ich temat gromadzono przez pierwsze dwie dekady ich życia.

Odsetek nastolatków dokonujących samookaleczenia (celowego i regularnego uszkodzenia ciała przez cięcie lub przypalanie) wzrósł w ostatnich latach zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Wielkiej Brytanii. W USA problem dotyczy co czwartej dziewczynki oraz co dziesiątego chłopca. W Wielkiej Brytanii odsetek samookaleczeń wśród nastoletnich dziewcząt w ciągu ostatnich trzech lat zwiększył się o 70 proc.

- Programy zapobiegające złemu traktowaniu i nękaniu dzieci, a także poprawiające samokontrolę u młodzieży z tendencją do samookaleczania mogłyby pomóc przeciwdziałać późniejszym przestępstwom z użyciem przemocy - komentuje dr Leah Richmond-Rakerd, autorka analizy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum