Przyjemność i zagrożenie: mózgi kobiet i mężczyzn reagują inaczej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 grudnia 2009 11:49

Polscy naukowcy z Katedry Radiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego udowodnili, że mózg kobiety reaguje inaczej na różne bodźce, niż mózg mężczyzny.

Krakowski zespół doktora Andrzeja Urbanika, radiologa z UJ, badał aktywność mózgu 21 mężczyzn i 19 kobiet w wieku od 18 do 36 lat za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego. Podczas badania pokazywano im obrazy, kojarzące się z zagrożeniem lub przyjemnymi przeżyciami.

Na widok obrazów sugerujących zagrożenie u mężczyzn włączały się obszary mózgu związane z niezależnymi od woli funkcjami organizmu: oddychaniem, biciem serca i trawieniem (lewa wyspa), a co za tym idzie, z podejmowaniem działań, pozwalających uniknąć niebezpieczeństwa lub umożliwiających stawienie mu czoła (walka albo ucieczka). Natomiast u kobiet aktywne były części mózgu związane z emocjami: bólem i przyjemnością (lewe wzgórze). Zdaniem doktora Urbanika wyniki badań sugerują, że w obliczu niebezpieczeństwa mężczyźni częściej podejmują określone działania.

Z kolei pozytywne, przyjemne obrazy sprawiały, że u kobiet uruchamiał się prawy zakręt skroniowy górny, odpowiedzialny za przetwarzanie dźwięków i wspomnienia, natomiast w przypadku mężczyzn szczególnie aktywne były płaty potyliczne, przetwarzające widziane obrazy. Według autorów badań kobiety mogą analizować pozytywne bodźce w szerszym kontekście społecznym i wiązać je z określonymi wspomnieniami (np. obraz uśmiechniętego dziecka przywołuje wspomnienia o własnym dziecku), natomiast mężczyźni patrzą chłodniej, mniej emocjonalnie.

Wyniki badań polscy naukowcy zaprezentowali na zjeździe Radiological Society of North America w Chicago.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum