Przy urazowym uszkodzeniu mózgu korzystny sen wolnofalowy

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 26 marca 2016 18:00

Wydłużenie czasu snu wolnofalowego po urazowym uszkodzeniu mózgu może zapobiegać rozwojowi zaburzeń poznawczych - wynika z badań, o których informuje "Journal of Neuroscience".

Fot. archiwum

Podczas badań prowadzonych na szczurach naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Zurychu zaobserwowali, że szybkie zastosowanie leku wydłużającego fazę snu wolnofalowego u pacjentów po urazowym uszkodzeniu mózgu może pomóc zapobiegać postępującym uszkodzeniom neurytów (wypustek neuronów służących do przekazywania impulsów) oraz wspomagać proces regeneracji.

Badaniom poddano 25 gryzoni stanowiących model urazowego uszkodzenia mózgu (uraz dotyczył kory przedczołowej odpowiedzialnej za podejmowanie decyzji i samokontrolę).

Okazało się, że szczury przyjmujące hydroksymaślan sodu lepiej radziły sobie podczas testów. Dodatkowo, poziom biomarkerów świadczących o uszkodzeniach neurytów był w tej grupie o 80 proc. niższy niż u gryzoni przyjmujących placebo.

Urazowe uszkodzenie mózgu jest jedną z głównych przyczyn zgonów i niepełnosprawności. Pierwsza fala procesów biochemicznych zachodzi bezpośrednio po urazie.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum