×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Przewlekły stres odpowiada za bóle kręgosłupa

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia02 grudnia 2019 11:10Aktualizacja: 02 grudnia 2019 11:11

Naukowcy są już pewni, że napięcia emocjonalne i przewlekły stres skutkują bólem kręgosłupa. Z drugiej strony przewlekły ból pleców potęguje problemy psychiczne, a nawet powoduje fizyczne zmiany w mózgu.

Przewlekły stres odpowiada za bóle kręgosłupa
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Związki przyczynowo-skutkowe tego zjawiska nie są jeszcze dokładnie znane, jednak już sama świadomość zagrożeń może pomóc w łagodzeniu dolegliwości i zachowaniu zdrowia - pisze Rzeczpospolita.

Jak wynika z danych szacunkowych opublikowanych na łamach "The Lancet" na bóle pleców cierpi na świecie ponad pół miliarda ludzi. W efekcie tych dolegliwości dochodzi do pogorszenia jakość życia, złego samopoczucia i częstych nieobecności w pracy.

Silny związek między bólem kręgosłupa a psychiką potwierdzają międzynarodowe badanie z udziałem prawie 200 tys. osób z 43 krajów, kierowane przez specjalistów z Anglia Ruskin University. Wynika z nich wyraźne powiązanie bólu kręgosłupa z depresją, niepokojem, podwyższonym stresem, bezsennością a także psychozami.

Autorzy projektu wskazują, że wyniki badań pokazały wyraźnie, iż osoby z chronicznym bólem pleców są, aż trzykrotnie bardziej zagrożone epizodem depresyjnym i ponad 2,5 razy bardziej psychozą. Płynące z tego wnioski dowodzą, że doświadczanie bólu pleców bardzo wyraźnie wpływa na zdrowie psychiczne, co może utrudniać leczenie bólu.

Więcej: rp.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum