Przewlekły stres odpowiada za bóle kręgosłupa
Naukowcy są już pewni, że napięcia emocjonalne i przewlekły stres skutkują bólem kręgosłupa. Z drugiej strony przewlekły ból pleców potęguje problemy psychiczne, a nawet powoduje fizyczne zmiany w mózgu.

Związki przyczynowo-skutkowe tego zjawiska nie są jeszcze dokładnie znane, jednak już sama świadomość zagrożeń może pomóc w łagodzeniu dolegliwości i zachowaniu zdrowia - pisze Rzeczpospolita.
Jak wynika z danych szacunkowych opublikowanych na łamach "The Lancet" na bóle pleców cierpi na świecie ponad pół miliarda ludzi. W efekcie tych dolegliwości dochodzi do pogorszenia jakość życia, złego samopoczucia i częstych nieobecności w pracy.
Silny związek między bólem kręgosłupa a psychiką potwierdzają międzynarodowe badanie z udziałem prawie 200 tys. osób z 43 krajów, kierowane przez specjalistów z Anglia Ruskin University. Wynika z nich wyraźne powiązanie bólu kręgosłupa z depresją, niepokojem, podwyższonym stresem, bezsennością a także psychozami.
Autorzy projektu wskazują, że wyniki badań pokazały wyraźnie, iż osoby z chronicznym bólem pleców są, aż trzykrotnie bardziej zagrożone epizodem depresyjnym i ponad 2,5 razy bardziej psychozą. Płynące z tego wnioski dowodzą, że doświadczanie bólu pleców bardzo wyraźnie wpływa na zdrowie psychiczne, co może utrudniać leczenie bólu.
Więcej: rp.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)