Przeszczep szpiku sposobem na nerwicę natręctw?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 30 maja 2010 19:02

Nerwica natręctw to choroba ciała, nie ducha - przekonują naukowcy. Jej przyczyną może być uszkodzenie układu odpornościowego.

Ludzie dotknięci zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi (ZOK) nie mogą powstrzymać się od codziennego wykonywania całego szeregu rytuałów: wielokrotnego sprawdzania, czy zamek w drzwiach jest na pewno zamknięty, albo mycia rąk co kilkanaście minut.

Większość z nich jest w pełni świadoma irracjonalności swojego postępowania – wewnętrzny przymus jest jednak od nich silniejszy. Nie ma skutecznej terapii dla osób dotkniętych tą przypadłością. Tymczasem myszy wykazujące objawy ZOK udało się wyleczyć dzięki przeszczepowi szpiku, o czym donosi czasopismo naukowe „Cell”.

W 2002 roku ukazała się praca opisująca niezwykły efekt, jaki w zachowaniu myszy wywoływała mutacja uszkadzająca gen o nazwie Hoxb8 – gryzonie dotknięte genetyczną skazą większość swojej aktywności poświęcały na ciągłe układanie i wylizywanie futerka, co w końcu prowadziło do wypadania włosów i powstawania otwartych ran na skórze.

Kluczem do rozwiązania zagadki było ustalenie funkcji genu Hoxb8, który okazał się zaangażowany w dojrzewanie pochodzących ze szpiku komórek mikroglejowych zaangażowanych w ochronę mózgu przed infekcjami. Zdaniem naukowców, „podróżujące” stale po mózgu komórki mikrogleju, przystają przy aktywnych synapsach, w których odbywa się proces przesyłania sygnału pomiędzy dwoma neuronami. Najprawdopodobniej monitorują one aktywność komórek nerwowych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum