Przeszczep krwiotwórczych komórek zwalcza cukrzycę

Autor: rp.pl/Rynek Zdrowia • • 15 kwietnia 2009 10:47

U większości chorych na cukrzycę typu 1, po transplantacji komórek krwiotwórczych, nastąpiło cofnięcie się cukrzycy - wynika z badań opublikowanych w piśmie JAMA.

W projekcie autorstwa Richarda K. Burta z Northwestern University Feinberg School of Medicine w Chicago wzięło udział 23 chorych. Były to osoby świeżo zdiagnozowane, w wieku od 13 do 31 lat. Wszystkie przeszły transplantację.

W monitorowanym okresie badani nie musieli przyjmować insuliny przez średnio 19 miesięcy. Byli wśród nich pacjenci, u których okres ten wyniósł kilka lat.

– Najnowsze wyniki są bardzo obiecujące. Pierwszy raz słyszę, by okres obserwacji bez nawrotu cukrzycy był tak długi – komentuje prof. Krzysztof Strojek, krajowy konsultant w dziedzinie diabetologii.

Metoda leczenia polega na zniszczeniu szpiku pacjenta, a tym samym wadliwego działania układu odpornościowego, który niszczy komórki beta trzustki wytwarzające insulinę. Kolejnym krokiem jest wszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych pobranych uprzednio od chorego. Prowadzi to do poprawy funkcjonowania komórek beta.

Metoda jest obarczona ryzykiem powikłań. U kilku pacjentów doktora Burta wystąpiło zapalenie płuc i zaburzenia układu dokrewnego.
Od maja ubiegłego roku transplantacji komórek krwiotwórczych dokonano również u pięciu chorych na cukrzycę w Polsce.

– Powikłań było niewiele –  mówi prof. Wiesław Jędrzejczak, krajowy konsultant w dziedzinie hematologii. Dodaje że nadal jest to leczenie eksperymentalne.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum