Przeszczep komórek przyspiesza leczenie złamań

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 lutego 2009 09:24

Złamania kości długich goją się szybciej po przeszczepie komórek budujących kości (osteoblastów).

Naukowcy z Korei Południowej z the Catholic University College of Medicine w Seulu wraz z naukowcami z różnych jednostek badawczych, przeprowadzili badanie kliniczne, w trakcie którego pacjentom ze złamaniami podawano osteoblasty wyhodowane z komórek ich własnego szpiku kostnego. Jego wyniki zostały opublikowane na łamach pisma BMC Musculoskeletal Disorders.

Doktor Seok-Jung Kim, główny autor badań, komentuje otrzymane wyniki: - W grupie pacjentów, którym podawano hodowane osteoblasty zaobserwowaliśmy znaczące przyspieszenie gojenia złamań, nie zanotowaliśmy przy tym żadnych specyficznych dla tego sposobu leczenia powikłań, ani komplikacji. Przeszczepianie hodowanych osteoblastów powinno być więc brane pod uwagę, jako skuteczny sposób terapii złamań kości długich.

Naukowcy zbadali 64 osoby, 31 z nich losowo przydzielono do grupy otrzymującej przeszczepy z komórek, a pozostałe 33 do grupy kontrolnej. W grupie, której podawano osteoblasty wzrost i gojenie kości odbywało się zdecydowanie lepiej i szybciej.

- Czas podjęcia decyzji o zastosowaniu tej metody leczenia jest niezwykle istotny - mówi dr Kim. - Złamania zazwyczaj się goją, ale często zrost kości jest opóźniony do tego stopnia, że chory wymaga przeszczepu kości.

Pomimo że transplantacja kości pozostaje skuteczną metodą leczenia, wszczepienie osteoblastów stanowi alternatywę. To zabieg który można wykonać w znieczuleniu miejscowym.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum