Przerywany sen zwiększa ryzyko migren

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 05 stycznia 2020 17:27

Eksperyment z udziałem setki osób pokazał, że przerywany sen nie zwiększa ryzyka migreny w dniu zaraz po źle przespanej nocy. Jednak podnosi to ryzyko kolejnego dnia.

Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Naukowcy z Brigham and Women`s Hospitall i kilku innych ośrodków badawczych sprawdzili, jak sen wpływa na ryzyko migreny w kolejnych dwóch dniach. Jak bowiem podkreślają, prawie połowa pacjentów cierpiących na migreny skarży się na kłopoty ze snem.

Sen 98 uczestników badacze opisali pod względem przespanego czasu, ciągłości i jakości. Badani przez sześć tygodni prowadzili też dziennik, zapisując informacje dotyczące snu, bólów głowy, różnych zachowań związanych ze zdrowiem oraz nosili aktygrafy - urządzenia monitorujące ruch.

Średni wiek uczestników wyniósł 35 lat.

W czasie badania, ochotnicy doświadczyli w sumie 870 epizodów bólu głowy. Badacze zanotowali przy tym kilka zjawisk. Po pierwsze, krótki czas snu w nocy (do 6,5 godziny) i słaba jego jakość nie wpływały na ryzyko migren w ciągu kolejnych dwóch dni. Jednak fragmentacja snu zwiększała zagrożenie dwa dni później.

- Sen ma wielowymiarową naturę i patrząc na pewne jego aspekty, zauważyliśmy, że jego niska wydajność - czas spędzony w łóżku na próbach zaśnięcia - wiązała się z migrenami. Nie zaraz - w następnym dniu, ale w kolejnym - mówi dr Suzanne Bertisch, autorka pracy opublikowanej w piśmie "Neurology".

Więcej: naukawpolsce.pap.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum