Przepracowanie zwiększa ryzyko udaru o 35 procent. Ale nie tylko

Autor: PAP • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia17 maja 2021 22:00

Ze zbyt długą pracą można wiązać 745 tys. przedwczesnych zgonów rocznie - wynika z najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia. Powodem śmierci są głównie udary mózgu i zawały serca.

Przepracowanie zwiększa ryzyko udaru o 35 procent. Ale nie tylko
Nadmierna praca odpowiedzialna jest za prawie jedną trzecią zgonów związanych z pracą zawodową. Fot. Archiwum
  • Nadmierna praca odpowiedzialna jest za prawie jedną trzecią zgonów związanych z pracą zawodową
  • Przepracowanie - jak ostrzega WHO - o 35 proc. zwiększa ryzyko zgonu z powodu udaru mózgu, a o 17 proc. - zawału serca
  • Do przedwczesnego zgonu nie musi dojść w tym okresie, kiedy pracujemy intensywnie

Pierwszy raport na ten temat dotyczy danych, jakie zgromadzono w 2016 r., jeszcze przed wybuchem pandemii COVID-19.

Przepracowanie - jakie jest ryzyko?

Wynika z niego, że przepracowanie w ciągu tygodnia 55 i więcej godzin o 35 proc. zwiększa ryzyko zgonu z powodu udaru mózgu, a o 17 proc. - zawału serca (w porównaniu do tych osób, które pracowały średnio od 35 do 40 godzin).

Na przedwczesny zgon spowodowany zbyt długą pracą najbardziej narażeni są mężczyźni w średnim wieku oraz starsi. Wyliczono, że aż trzy czwarte zgonów związanych z nadmierną pracą zaobserwowano właśnie w tej grupie mężczyzn.

Autorzy raportu podkreślają, że do przedwczesnego zgonu nie musi dojść w tym okresie, kiedy pracujemy intensywnie. Może się to zdarzyć później, wtedy, gdy już przestaliśmy pracować nadmiernie. Wyliczyli też, że nadmierna praca odpowiedzialna jest za prawie jedną trzecią zgonów związanych z pracą zawodową.

Praca zdalna a problem przepracowania

Według ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia praca zdalna w czasie pandemii mogła jeszcze bardziej nasilić skutki nadmiernej pracy. - Z naszych obserwacji wynika, że czasie narodowego lockdownu liczba przepracowanych godzin średnio wzrosła o 10 proc. - twierdzi ekspert WHO Frank Pega.

Jego zdaniem skrócenie dnia pracy jest korzystne dla zdrowia pracowników, ale może nawet się przyczynić do wzrostu wydajności pracy. - To naprawdę dobre posunięcie, by nie wydłużać pracy w czasie kryzysu gospodarczego - dodaje.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum