Przełomowe uzyskanie komórek macierzystych ze sklonowanych zarodków - zakwestionowane?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 25 maja 2013 17:44

W internecie pojawiły się opinie, że opublikowany w "Cell" artykuł amerykańskiego uczonego Shoukhrata Mitalipova, dotyczący przełomowego uzyskania ze sklonowanych ludzkich embrionów komórek macierzystych, zawierał błędy warsztatowe.

Przełomowe uzyskanie komórek macierzystych ze sklonowanych zarodków - zakwestionowane?

Publikacją zajął się wnikliwie portal www.pubpeer.com, forum występujących anonimowo naukowców, którzy jeszcze raz sprawdzają opublikowane już dane naukowe. Odkryto w niej cztery błędy, np. te same zdjęcia odnoszą się za każdym razem do zupełnie innych treści - informuje za "Deutsche Welle" Gazeta Wyborcza.

Shoukhrat Mitalipov w rozmowie z portalem "Nature" wyjaśnił, że "wyniki są prawdziwe, komórki są prawdziwe i wszystko jest prawdziwe". Po czym ustosunkował się do poszczególnych zarzutów: z jednym z nich się nie zgadza, natomiast trzy pozostałe uznał za swoje niedopatrzenie. Dodał, że "z tego powodu praca nie została przecież zakwestionowana". Mitalipov uważa, że do błędów mogło dojść w ferworze pracy.

Uczony podkreśla, że wyniki badań chciał koniecznie przedstawić na kongresie i dlatego tak się spieszył. Obecnie ocenia, że nie był to dobry pomysł, przeprasza i obiecuje, że przedstawi właściwe dane w ciągu kilku tygodni.

Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum