Przełomowa metoda hodowli komórek macierzystych?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 29 stycznia 2014 16:04

Jak donoszą naukowcy z Japonii i USA, na łamach najnowszego "Nature", udało im się opracować nową metodę hodowli komórek mających wszystkie cechy zarodkowych komórek macierzystych. Nie potrzebowali do tego manipulacji genetycznych czy innych skomplikowanych technik. Wystarczył im do tego silny kwas. Od lat komórki macierzyste uważane są za nadzieję medycyny.

Trwa wyścig o to, kto wymyśli najprostszy, najbezpieczniejszy i najefektywniejszy sposób ich pozyskania i wykorzystania.

Prof. Haruko Obokata z Centrum Biologii Rozwoju RIKEN w Kobe (Japonia) wraz z kolegami z Harwardu w Bostonie poddawali komórki krwi myszy działaniu potencjalnie szkodliwych czynników. Były to zarówno urazy mechaniczne, jak i ograniczony dostęp tlenu.

"Najskuteczniejsze" okazało się jednak umieszczanie komórek krwi w środowisku kwasowym. Cofnęły się one wtedy do stadium, w którym nabrały cech zarodkowych komórek macierzystych. Cały proces nazwano STAP, czyli uzyskanie pod wpływem bodźca stanu pluripotencji (stimulus-triggered acquisition of pluripotency).

By sprawdzić skuteczność metody, naukowcy wszczepili nowe komórki do zarodka myszy. Dzięki temu, że świeciły one na zielono (na wskutek manipulacji genetycznych), uczeni zaobserwowali, że cofnięte w czasie komórki wbudowały się w prawie wszystkie tkanki i narządy zarodka.

Zdaniem autorów odkrycie to daje nadzieję na tanie, szybkie i pozbawione kontrowersji źródło komórek macierzystych. Obokata zapowiada próby wykorzystania nowej metody na komórkach pobranych od ludzi.

Więcej:wyborcza.pl 
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum