Przekształcili komórki skóry na komórki beta trzustki

Autor: Rzeczpopolita/Rynek Zdrowia • • 03 września 2009 09:58

Zespołowi Douglasa Meltona z Harvard Stem Cell Institute udało się przekształcić komórki skóry pobrane od pacjentów z cukrzycą typu I na komórki beta trzustki odpowiedzialne za produkcję insuliny.

Przekształcili komórki skóry na komórki beta trzustki
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Etapem pośrednim były komórki macierzyste, które można zamienić w niemal dowolną tkankę naszego ciała. Wcześniej podobne eksperymenty robiono wyłącznie z komórkami zwierząt. Eksperyment opisuje Rzeczpospolita.

Opracowana przez biotechnologów z HSCI metoda nie będzie jednak od razu wykorzystywana do leczenia ludzi. Najpierw naukowcy użyją jej do stworzenia modelu powstawania i rozwoju cukrzycy typu I. Jak przyznaje Molton, ciągle nie jest znany mechanizm, który odpowiada za tę chorobę. Nie wiadomo też, od których komórek cały proces się zaczyna i czy można coś zrobić, żeby jej zapobiegać i ewentualnie odwrócić.

W opisywanym eksperymencie posłużono się komórkami skóry pobranymi od dwóch pacjentów w wieku 30 i 32 lat. Zainfekowano je następnie wirusami, które wszczepiły geny (SOX2, OCT4 i KLF4) przekształcające je w komórki macierzyste (tzw. komórki iPS). Po czterech tygodniach hodowli naukowcy oddzielili te przeprogramowane komórki macierzyste od reszty i rozpoczęli przekształcanie ich w komórki trzustki. Ostatnim krokiem było stwierdzenie, że to, co wyhodowano, rzeczywiście może produkować insulinę.

Jak pisze Rzeczposplita, teoretycznie takie komórki można wszczepić człowiekowi choremu na cukrzycę typu I. Ponieważ są one hodowane z własnej skóry pacjenta, przeszczep nie zostałby odrzucony. Zespół badaczy jednak się na to nie zdecydował, ponieważ technika produkcji komórek macierzystych z komórek dorosłego organizmu za pomocą wirusów jest ryzykowna. Takie przeprogramowanie może doprowadzić do powstania nowotworów.

Molton uważa więc, że ta metoda najpierw zostanie wykorzystana w leczeniu pacjentów z cukrzycą typu II. W tym przypadku nie dochodzi do ataku własnego organizmu na komórki produkujące insulinę.

Skuteczna terapia cukrzycy typu I musi natomiast łączyć hodowlę komórek produkujących insulinę ze sposobem zapobiegania ich niszczeniu. Pierwszy krok został już zrobiony – naukowcy nauczyli się produkować tkankę w laboratorium. W podobny sposób chcą również wyhodować sztuczne komórki układu odpornościowego. Wtedy będą mogli sprawdzić, dlaczego komórki beta giną.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze