Prozac wspomaga doksorubicynę w walce z rakiem

Autor: PAP/ Rynek Zdrowia • • 19 grudnia 2008 13:47

Prozac może pomóc w przełamywaniu oporności raka na leki - poinformowali izraelscy naukowcy na łamach pisma "Cancer Letters".


Prozac jest ciągle najbardziej znanym lekiem na depresję, choć od czasu jego wejścia na rynek w 1988 r. pojawiły się leki nowocześniejsze. Za jego działanie przeciwdepresyjne odpowiada chemiczny związek fluoksetyna. Lek ten jest regularnie przepisywany chorym, m.in. na raka piersi, jajnika, pięcherza, bialaczkę po to, by złagodzić ich przygnębienie spowodowane chorobą.

Z najnowszych badań, przeprowadzonych na zwierzętach przez naukowców z Uniwersytetu w Tel Awiwie wynika, że może on pomóc również w walce z samym nowotworem, gdyż znacząco zwiększa skuteczność niszczenia komórek rakowych przez takie leki na raka, jak np. doksorubicyna (inaczej adriamycyna) o ponad 1000 proc.

Pod wpływem Prozaku bowiem dochodzi do uwięzienia leku raka wewnątrz chorych komórek. Dodatkową korzyścią natomiast jest to, że doksorubicyna nie niszczy sąsiadujących z nimi komórek zdrowych.

Wprowadzenie jednak do terapii łączenia Prozacu z lekami stosowanymi w chemioterapii musi zostać potwierdzone badaniami klinicznymi. Łatwe to nie jest, ponieważ Prozac może być przepisywany przez każdego lekarza, naukowcom izraelskim trudno byłoby kogokolwiek przekonać, że jest to odkrycie. Dlatego liczą na to, że lekarze z różnych krajów połączą swoje siły i rozpoczną tzw. badania retrospektywne nad pacjentami z różnymi rodzajami nowotworów, którzy zażywali fluoksetynę. To mogłoby dostarczyć ważnych informacji na temat skuteczności tego leku w walce z rakiem.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum