Prosiaki są jak... dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 lipca 2010 10:34

Naukowcy z Uniwersytetu Illinois zainteresowali się, czy możliwe jest przewidzenie możliwych zaburzeń zachowania u dzieci.

Chodzi m.in. o takie zaburzenia zachowania jak deficyt poznawczy, zaburzenia lękowe, depresja, a nawet autyzm. Przeprowadzone przez nich badania pokazały, że obserwacja młodych prosiaków może pomóc odpowiedzieć na wiele z ich pytań.

Naukowcy odkryli, że dopiero co narodzony prosiaczek jest zdolny do nauki i ćwiczeń w testach pamięciowych. Prosięta bardzo szybko się uczą. W wyniku tego informacje na temat rozwoju mozgu młodych prosiąt mogą przynieść korzyści i ludzkiemu zdrowiu.

Badania sugerują, że nieodpowiednie odżywianie, stres i infekcje mogą sprawić, że osoba będzie bardziej narażona na zaburzenia zachowania w przyszłości. Naukowcy są zainteresowani, w jaki sposób mózg rozwija się u dziecka i jak ten rozwój wpływa na zdolności poznawcze. Celem badań jest zrozumienie, jak promować optymalny rozwój mózgu i funkcji poznawczych, empirycznych, a także jak zminimalizować działanie czynników hamujących ten proces.

Posłużenie się prosiakami w badaniach neurologicznych zyskuje popularność, ponieważ są one anatomicznie bardzo podobne do ludzi i wiele z ich organów rozwija się równie podobnie. Prosiaki rodzą się z dobrze rozwiniętymi zmysłami i częścią układu nerwowego odpowiedzialną za ruch. To pozwala im być bardzo ruchliwymi i sprawia, że wcześnie się usamodzielniają.

Co ciekawe, badacze twierdzą też, że ślady takich zdarzeń jak złe odżywianie, stres i infekcje zostawiają ślad na liniach papilarnych podczas wczesnego rozwoju mózgu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum