×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Propedeutyka zarządzania w ochronie zdrowia w Polsce (cz. 5/2012). Klastry w medycynie.

Autor: Sławomir Tubek26 czerwca 2012 08:13

Według definicji Portera, klaster to "znajdująca się w geograficznym sąsiedztwie grupa przedsiębiorstw i powiązanych z nimi instytucji zajmujących się określoną dziedziną, połączoną podobieństwami i wzajemnie się uzupełniającą".

Propedeutyka zarządzania w ochronie zdrowia w Polsce (cz. 5/2012). Klastry w medycynie.
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Cechy charakterystyczne występujące w większości definicji to koncentracja przestrzenna, interaktywność – powiązania, wspólna trajektoria rozwoju oraz konkurencja i kooperacja.

Klaster może więc być rozumiany jako: przestrzenna koncentracja przedsiębiorstw, instytucji i organizacji wzajemnie powiązanych rozbudowaną siecią relacji o formalnym jak i nieformalnym charakterze opartych o wspólną trajektorię rozwoju (np. technologiczną, wspólne rynki docelowe itd.) jednocześnie konkurujących i kooperujących w pewnych aspektach działania.

Klaster jest strukturą dobrowolną, nie mającą osobnych rozwiązań prawnych, które regulowałyby kwestie związane np. z zawiązaniem klastra, przejawami jego działalności, ustaniem bytu, itp. (więcej na temat klastrów można poczytać np. na http://www.klastry.wszia.opole.pl/tom4.pdf). Zainteresowanie tą formą organizacji wzrasta i jest ona propagowana przez Unię Europejską.

Klaster medyczny mógłby być w chwili obecnej sposobem na połączenia kooperacyjne w branży medycznej zarówno w pionie (podstawowa opieka zdrowotne, AOS, lecznictwo zamknięte i inne), jak i w poziomie (np. współpraca pomiędzy szpitalami, zamiast ich np. łącznia czy likwidowania jednego z nich). Mógłby być pewnym ekwiwalentem lub etapem wstępnym bardziej ścisłej współpracy różnych podmiotów i ich scalania lub ułatwiać ich dzielenie.

Możliwości tworzenia klastrów w obszarze ochrony zdrowia są bardzo szerokie. One praktycznie w wielu miejscach już są, bez świadomości podmiotów je tworzących, że tworzą klaster. Niejednokrotnie „powiązania kooperacyjne” tworzą się samoistnie, bez świadomości tworzenia klastra.

Mając natomiast tę świadomość można tworzyć programowo klastry medyczne – jako formę integracji, współpracy, optymalizacji kosztów, organizacji, edukacji, informatyzacji itd.

Sławomir Tubek
kierownik Oddziału Chorób Wewnętrznych Szpitala Wojewódzkiego w Opolu

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze