Profilaktyka ogranicza zagrożenie malarią

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 20 maja 2010 12:07

Międzynarodowy zespół naukowców podważył tezę o rozszerzaniu się granic występowania choroby roznoszonej przez komary, a wywoływanej przez zarodziec malarii.

Za dowód posłużyły mapy świata z zaznaczonymi obszarami, na których istnieje i istniało dawniej ryzyko zakażenia się malarią – w tym z roku 1900, kiedy było ono największe. Ich porównania ze sobą podjął się międzynarodowy zespół naukowców pracujący w ramach Malaria Atlas Project.

Po raz pierwszy uczeni mieli możliwość dokonania pomiaru skali zmian. Na tej podstawie orzekli, że nawet na obszarach tropikalnych doszło do znacznego spadku intensywności przenoszenia się malarii.

– Informacja o jej cofaniu się jest być może mało pocieszająca dla miliardów ludzi zagrożonych dzisiaj tą chorobą. Jest jednak istotna, kiedy pomyślimy o przyszłości i o tym, w jaki sposób zmiany klimatu mogłyby sprzyjać rozwijaniu się malarii. Jednocześnie największe jej cofanie się odnotowaliśmy właśnie w wieku wzrostu temperatury – stwierdził dr Pete Gething z Departamentu Zoologii Uniwersytetu w Oksfordzie, który kierował badaniami.

Według naukowców płynie z tego wniosek, że pozytywne skutki działań profilaktycznych mogą mieć znacznie większy wpływ na zagrożenie malarią niż negatywne skutki ocieplania się klimatu. O wynikach ich badań pisze czasopismo Nature.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum