×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Prof. Wojciech Golusiński z UMP wyróżniony najwyższym odznaczeniem europejskiego towarzystwa

Autor: oprac. KK • Źródło: UMP, Szpital św. Wojciecha, Rynek Zdrowia24 marca 2023 13:00

Prof. Wojciech Golusiński, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu w Wielkopolskim Centrum Onkologii otrzymał wyróżnienie od towarzystwa European Head and Neck Society (EHNS).

Prof. Wojciech Golusiński z UMP wyróżniony najwyższym odznaczeniem europejskiego towarzystwa
Wybitny specjalista został wyróżniony najwyższym odznaczeniem EHNS. Fot. Mat. prasowe/Klinika Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej UM im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Wielkopolskie Centrum Onkologii
 • Prof. Wojciech Golusiński został nominowany i otrzymał najwyższą nagrodę European Head and Neck Society – wyróżnienia przyznawane są osobom, które w szczególny sposób przyczyniły się do merytorycznego rozwoju towarzystwa
 • Ekspert był jednym z założycieli towarzystwa, natomiast przez ostatnie 5 lat pełnił funkcję Prezydenta European Head and Neck Society
 • Nagroda ta jest przyznawana po wnikliwej analizie zasług na rzecz rozwoju onkologii głowy i szyi – podaje UMP

Najwyższe wyróżnienie dla profesora

Jak informuje Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, European Head and Neck Society (EHNS), czyli Europejskie Towarzystwo Nowotworów Głowy i Szyi wyróżniło najwyższą nagrodą prof. Wojciecha Golusińskiego - Kierownika Katedry i Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej UMP w Wielkopolskim Centrum Onkologii.

Statuetki i dyplomy przyznawane są osobom, które w szczególny sposób przyczyniły się do merytorycznego rozwoju towarzystwa. Od 2018 roku zostało przyznanych 12 nagród znakomitym ekspertom z całego świata, a sama nagroda jest przyznawana po wnikliwej analizie zasług na rzecz rozwoju onkologii głowy i szyi. Na uwagę zasługuje transparentność przyznawania tej nagrody. Stanowi ona wyraz uznania ze strony wszystkich towarzystw skupiających się w ramach EHNS – czytamy.

Co dwa lata EHNS organizuje Europejską Konferencję - European Congress on Head and Neck Oncology w dużych miastach europejskich. Tegoroczna edycja kongresu miała miejsce w Lizbonie. Prof. Golusiński odebrał nagrodę z rąk obecnego  prezydenta European Head and Neck Society.

Sylwetka i dokonania wyróżnionego eksperta

UMP wyjaśnia, że prof. Wojciech Golusiński był jednym z założycieli EHNS, a przez 5 ostatnich lat pełnił funkcję Prezydenta towarzystwa. Został wybrany po czteroletniej kadencji na stanowisku sekretarza generalnego, wcześniej zaś oficera-laryngologa.

Choć kadencja prezydencka prof. Golusińskiego przypadła na czas pandemiczny, to nie wpłynęło to na spadek aktywności naukowej i organizacyjnej towarzystwa. W tym czasie udało się tworzyć nowe kierunki rozwoju, takie jak:

 • Wykorzystanie sztucznej inteligencji w diagnostyce i leczeniu nowotworów głowy;
 • Platformę EU-Robot - edukacyjną i promocyjną technik małoinwazyjnych w chirurgii głowy i szyi, szczególnie w oparciu o chirurgię robotową;
 • Platformę edukacyjną online - wyrównującą szanse edukacyjne młodym lekarzom i naukowcom z całej Europy, prezentowane są tam wykłady na najwyższym poziomie, przedstawiając kanony wiedzy z zakresu onkologii głowy i szyi z jednej strony, z drugiej nowe technologie i kierunki współczesnej diagnostyki i leczenia nowotworów głowy i szyi.

Zmieniając formułę flagowych europejskich kongresów i kursów na wersję online zachowany został wysoki poziom merytoryczny i organizacyjny dzięki determinacji zarządu. W trakcie ostatniej kadencji zarząd, na czele z prof. Golusińskim nawiązał nowe kontakty i współpracę, które kontynuowane są do dzisiaj i stanowią podstawę do realizacji nowych badań wieloośrodkowych, tworzenia wspólnych artykułów naukowych, a także organizowania nowych projektów badawczych i konferencji, kongresów i kursów, którego organizatorami są przedstawiciele różnych towarzystw naukowych ściśle ze sobą współpracujących na rzecz podnoszenia jakości usług medycznych i rozwoju medycyny – podaje UMP.

Co ważne, profesorowi udało się skonsolidować różne towarzystwa europejskie zajmujące się nowotworami głowy i szyi, obecnie więc partnerami EHNS są: ESTRO, ESMO, CE-ORL, IAOO, IFHNOS.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNER SERWISU
  partner serwisu

  Najnowsze