Prof. Wojciech Golusiński z UMP wyróżniony najwyższym odznaczeniem europejskiego towarzystwa
Prof. Wojciech Golusiński, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu w Wielkopolskim Centrum Onkologii otrzymał wyróżnienie od towarzystwa European Head and Neck Society (EHNS).

- Prof. Wojciech Golusiński został nominowany i otrzymał najwyższą nagrodę European Head and Neck Society – wyróżnienia przyznawane są osobom, które w szczególny sposób przyczyniły się do merytorycznego rozwoju towarzystwa
- Ekspert był jednym z założycieli towarzystwa, natomiast przez ostatnie 5 lat pełnił funkcję Prezydenta European Head and Neck Society
- Nagroda ta jest przyznawana po wnikliwej analizie zasług na rzecz rozwoju onkologii głowy i szyi – podaje UMP
Najwyższe wyróżnienie dla profesora
Jak informuje Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, European Head and Neck Society (EHNS), czyli Europejskie Towarzystwo Nowotworów Głowy i Szyi wyróżniło najwyższą nagrodą prof. Wojciecha Golusińskiego - Kierownika Katedry i Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej UMP w Wielkopolskim Centrum Onkologii.
Statuetki i dyplomy przyznawane są osobom, które w szczególny sposób przyczyniły się do merytorycznego rozwoju towarzystwa. Od 2018 roku zostało przyznanych 12 nagród znakomitym ekspertom z całego świata, a sama nagroda jest przyznawana po wnikliwej analizie zasług na rzecz rozwoju onkologii głowy i szyi. Na uwagę zasługuje transparentność przyznawania tej nagrody. Stanowi ona wyraz uznania ze strony wszystkich towarzystw skupiających się w ramach EHNS – czytamy.
Co dwa lata EHNS organizuje Europejską Konferencję - European Congress on Head and Neck Oncology w dużych miastach europejskich. Tegoroczna edycja kongresu miała miejsce w Lizbonie. Prof. Golusiński odebrał nagrodę z rąk obecnego prezydenta European Head and Neck Society.
Sylwetka i dokonania wyróżnionego eksperta
UMP wyjaśnia, że prof. Wojciech Golusiński był jednym z założycieli EHNS, a przez 5 ostatnich lat pełnił funkcję Prezydenta towarzystwa. Został wybrany po czteroletniej kadencji na stanowisku sekretarza generalnego, wcześniej zaś oficera-laryngologa.
Choć kadencja prezydencka prof. Golusińskiego przypadła na czas pandemiczny, to nie wpłynęło to na spadek aktywności naukowej i organizacyjnej towarzystwa. W tym czasie udało się tworzyć nowe kierunki rozwoju, takie jak:
- Wykorzystanie sztucznej inteligencji w diagnostyce i leczeniu nowotworów głowy;
- Platformę EU-Robot - edukacyjną i promocyjną technik małoinwazyjnych w chirurgii głowy i szyi, szczególnie w oparciu o chirurgię robotową;
- Platformę edukacyjną online - wyrównującą szanse edukacyjne młodym lekarzom i naukowcom z całej Europy, prezentowane są tam wykłady na najwyższym poziomie, przedstawiając kanony wiedzy z zakresu onkologii głowy i szyi z jednej strony, z drugiej nowe technologie i kierunki współczesnej diagnostyki i leczenia nowotworów głowy i szyi.
Zmieniając formułę flagowych europejskich kongresów i kursów na wersję online zachowany został wysoki poziom merytoryczny i organizacyjny dzięki determinacji zarządu. W trakcie ostatniej kadencji zarząd, na czele z prof. Golusińskim nawiązał nowe kontakty i współpracę, które kontynuowane są do dzisiaj i stanowią podstawę do realizacji nowych badań wieloośrodkowych, tworzenia wspólnych artykułów naukowych, a także organizowania nowych projektów badawczych i konferencji, kongresów i kursów, którego organizatorami są przedstawiciele różnych towarzystw naukowych ściśle ze sobą współpracujących na rzecz podnoszenia jakości usług medycznych i rozwoju medycyny – podaje UMP.
Co ważne, profesorowi udało się skonsolidować różne towarzystwa europejskie zajmujące się nowotworami głowy i szyi, obecnie więc partnerami EHNS są: ESTRO, ESMO, CE-ORL, IAOO, IFHNOS.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)