Prof. Pawłowski: sędzia w sprawie analiz DNA zawierza biegłym

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 26 marca 2018 11:50

Tadeusz Komenda, który po 18 latach został wypuszczony z zakładu karnego jako osoba niewinna, został skazany na podstawie badań DNA. Teraz prof. Ryszard Pawłowski w rozmowie z Pulsem Biznesu wyjaśnia, dlaczego pomyłki związane z analizą DNA się zdarzają.

Dlaczego pomyłki związane z analizą DNA się zdarzają? Fot. archiwum

Jak podkreśla prof. Pawłowski, kierownik pracowni biologii i genetyki sądowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, najwięcej zależy od tego, jakie laboratorium przeprowadza badanie, na ile rzetelny jest biegły oraz jak jest interpretowany i rozumiany wynik profilowania DNA.

Wyjaśnia też, że pomyłki zdarzają się wszędzie, a narzędzie w postaci analizy DNA jest we współczesnym procesie karnym najlepszym, jakie istnieje, jednak tylko wtedy jeśli wszyscy uczestnicy postępowania podchodzą krytycznie do wyników, a nie traktują ich niczym prawdę objawioną.

Ekspert zwraca uwagę, że jednym z niebezpieczeństw przy badaniu DNA jest zakontaminowanie śladu obcym DNA. Zdarza się to na różnych etapach: oględzin miejsca zdarzenia, na etapie badania laboratoryjnego, a nawet w sądzie. Nie znaczy to jednak, że badanie DNA jako takie jest czymś złym. Wręcz przeciwnie. Jest to wspaniałe narzędzie pod warunkiem, że cały proces pobierania, badania i interpretacji wyników odbywa się wg ścisłych reguł i we właściwym reżimie postępowania.

Zaznacza też, że aktualnie używane zestawy do profilowania DNA, są bezpieczne. Mają prawdopodobieństwo przypadkowej zgodności profili minimum jeden na miliard, a często nawet jeden na bilion czy biliard.

Więcej: prawo.gazetaprawna.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum