Prof. Moniuszko o innowacjach: w głowach naukowców tli się wiele pomysłów

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 27 września 2016 09:55

Z punktu widzenia współdziałania naukowców z przedsiębiorcami podczas badań i skracania drogi do realizacji innowacyjnych pomysłów w medycynie, szczególnie istotne jest umożliwienie finansowania już na początkowym etapie tej współpracy - mówi nam prof. Marcin Moniuszko, prorektor ds. nauki Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku*.

Prof. Moniuszko o innowacjach: w głowach naukowców tli się wiele pomysłów
Prof. Marcin Moniuszko - prorektor ds. nauki Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Fot. Michał Oleksy/PTWP

Środowisko medyczne buzuje pomysłami naukowymi, ale uczelnie nie mają na tyle dużego budżetu, by wszystkie zrealizować rozpoczynając badania - zauważa profesor, pytany przez nas jak skrócić w medycynie drogę "od pomysłu do przemysłu".

Zdaniem prorektora ds. nauki Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, dla współdziałania naukowców z przedsiębiorcami szczególnie istotne jest umożliwienie finansowania pomysłów na początkowym etapie współpracy, ale i pokonanie bariery psychologicznej u części badaczy, jaką są obawy przed spotkaniem z biznesem.

Jak dodaje prof. Marcin Moniuszko, powodem długiej drogi jaką przechodzą niektóre innowacje nim zostaną zastosowane w praktyce są też wymagające czasu procedury urzędowe.

*Wypowiedź zarejestrowana podczas III Wschodniego Kongresu Gospodarczego (Białystok, 22-23 września 2016 r.).

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum