pwx/Rynek Zdrowia | 11-04-2019 08:58

Prof. Marcin Ufnal odebrał nagrodę za najciekawszą pracę roku w American Journal of Physiology

Podczas odbywającego się w Orlando w USA, Kongresu "Experimental Biology 2019" prof. Marcin Ufnal, kierownik Zakładu Fizjologii i Patofizjologii Eksperymentalnej odebrał nagrodę "Article Impact Award 2018".

Zespół naukowców prowadzących badania. Fot. mat. prasowe WUM

Nagrodę prof. Marcinowi Ufnalowi, jako autorowi korespondujący pracy "Chronic, low-dose TMAO treatment reduces diastolic dysfunction and heart fibrosis in hypertensive rats", wręczył redaktor naczelny American Journal of Physiology - Heart and Circulatory Physiology, prof. Irving Zucker.

Nagroda przyznawana jest publikacji w American Journal of Physiology, która w danym roku wzbudziła największe zainteresowanie w otoczeniu naukowym i społecznym.

W czasie pierwszych 4 miesięcy od publikacji, pełny tekst pracy został pobrany ponad 1700 razy, informacja o pracy znalazła się na 15 międzynarodowych portalach ogólnonaukowych i znajduje się obecnie w 5 proc. prac, które wzbudziły największe zainteresowanie spośród wszystkich prac naukowych śledzonych przez ALMETRIC https://physiology.altmetric.com/details/49012698 .

Publikacja dotyczy wpływu TMAO - związku znajdującego się w rybach oraz wytwarzanego przez bakterie jelitowe, na układ krążenia - podaje w przekazanej Rynkowi Zdrowia informacji prasowej Klaudia Wendycz z biura prasowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W zespole naukowców prowadzących badania znaleźli się z Zakładu Fizjologii i Patofizjologii Eksperymentalnej: dr Tomasz Hutsch, dr Adrian Drapała, mgr Marta Gawryś-Kopczyńska, dr Marek Konop, lek. wet. Klaudia Bielińska, mgr Ewelina Zaorska, Emilia Samborowska, z Kliniki Immunologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych: dr Aleksandra Wyczałkowska-Tomasik i prof. dr hab. Leszek Pączek oraz prof. Michał Dadlez z Środowiskowego Laboratorium Spektrometrii Mas, IBB PAN.

Badania są finansowane są ze środków Narodowego Centrum Nauki.

To już druga nagroda dla tej pracy, wcześniej praca została wyróżniona nagrodą APS select.