×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Prof. Łukasz Szumowski w nowej roli. Został Reprezentantem Krajowym POLCRIN

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia03 maja 2022 16:30Aktualizacja: 03 maja 2022 16:41

Pełniącego funkcję Krajowego Reprezentanta POLCRIN przez ponad dwa lata prof. dr hab. n. med. Tomasza Hryniewieckiego zastąpił były minister zdrowia.

Prof. Łukasz Szumowski w nowej roli. Został Reprezentantem Krajowym POLCRIN
Prof. Łukasz Szumowski wybrany Krajowym Reprezentantem POLCRIN. Fot. PAP/PAP/Tomasz Gzell
  • Jak poinformowała Agencja Badań Medycznych, powołano nowego Reprezentanta Krajowego w ramach jednostki POLCRIN
  • Prof. Tomasza Hryniewieckiego zastąpił na tym stanowisku b. minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski
  • Misją POLCRIN jest rozwój badań klinicznych w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem promocji innowacji, konkurencyjności i jakości w badaniach klinicznych

Nowy Krajowy Reprezentant POLCRIN

Pod koniec kwietnia został powołany nowy Krajowy Reprezentant w ramach jednostki POLCRIN (ang. Polish Clinical Research Infrastructure Network). Prof. dr hab. n. med. Łukasz Szumowski, dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii Stefana kardynała Wyszyńskiego – Państwowego Instytutu Badawczego zastąpił na tym stanowisku prof. dr hab. n. med. Tomasza Hryniewieckiego. Prof. Hryniewiecki, kierownik Kliniki Wad Zastawkowych Serca w Narodowym Instytucie Kardiologii oraz Konsultant Krajowy w dziedzinie kardiologii, pełnił funkcję Reprezentanta Krajowego przez dwa lata.

Krajowy Reprezentant POLCRIN jest równocześnie członkiem organu doradczego - Komitetu ds. Sieci w organizacji ECRIN (ang. European Clinical Research Infrastructure Network).

Misją POLCRIN jest rozwój badań klinicznych w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem promocji innowacji, konkurencyjności i jakości w badaniach klinicznych zainicjowanych przez badaczy.

23 sierpnia 2019 r. Polska – jako POLCRIN – oficjalnie dołączyła do sieci ECRIN, ze statusem tzw. obserwatora. Sieć ECRIN jest organizacją typu non-profit, która powstała, aby promować i ułatwiać prowadzenie międzynarodowych badań klinicznych w Europie.

Działalność ECRIN skupia się na badaniach klinicznych zainicjowanych przez sponsorów akademickich, a także przez małe i średnie przedsiębiorstwa z sektora biotechnologii i wyrobów medycznych. Instytucją reprezentującą nasz kraj w ECRIN została Agencja Badań Medycznych.

Sieć ECRIN obejmuje obszar zamieszkały przez około 350 mln obywateli Europy. ECRIN współpracuje z europejskimi korespondentami, krajowymi sieciami jednostek badań klinicznych (CTU) takich jak POLCRIN, a także licznymi europejskimi i międzynarodowymi partnerami instytucjonalnymi zaangażowanymi w badania kliniczne.

Ponadto ECRIN angażuje się w projekty rozwoju infrastruktur badawczych. Zamierzonym efektem tych działań jest zwiększenie zdolności europejskich ośrodków i instytucji badawczych do skutecznego prowadzenia badań klinicznych, zwłaszcza międzynarodowych.

- Powołanie nowego Krajowego Reprezentanta umożliwi kontynuowanie międzynarodowej współpracy, a tym samym wpłynie na zwiększenie dostępności badań dla polskich pacjentów oraz wzmocnienie sektora badań niekomercyjnych w naszym kraju - poinformowała ABM.

Profesor nauk medycznych Łukasz Szumowski to polski lekarz, kardiolog, elektrofizjolog i polityk,  w latach 2016-2018 podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, minister zdrowia w pierwszym i drugim rządzie Mateusza Morawieckiego (2018–2020), poseł na Sejm IX kadencji (2019–2022). Od 2022 r. prof. Szumowski jest także dyrektorem Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum