Prof. Henryk Skarżyński został nowym przewodniczącym Rady Głównej Instytutów Badawczych

Autor: oprac. WOK • Źródło: Mat. prasowe, Rynek Zdrowia13 czerwca 2022 14:30

Prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, został wybrany na nowego przewodniczącego Rady Głównej Instytutów Badawczych (RGIB). Za tą kandydaturą w głosowaniu tajnym jednogłośnie zagłosowali wszyscy obecni na forum delegaci.

Prof. Henryk Skarżyński został nowym przewodniczącym Rady Głównej Instytutów Badawczych
Prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu Fot. Mat. prasowe
  • Rada Główna Instytutów Badawczych (RGIB) reprezentuje 91 placówek w Polsce, które prowadzą badania naukowe, między innymi na rzecz gospodarki, infrastruktury, środowiska, rolnictwa, medycyny
  • W czerwcu obradowało w Warszawie forum sprawozdawczo-wyborcze delegatów instytutów naukowych
  • Forum jednogłośnie wybrało prof. Henryka Skarżyńskiego, dyrektora Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu na nowego przewodniczącego Rady Głównej RGIB
  • Prof. Henryk Skarżyński dotychczas pełnił funkcję wiceprzewodniczącego RGIB. Jest jest światowej sławy otochirurgiem i wybitnym specjalistą otorynolaryngologii, otolaryngologii dziecięcej, audiologii i foniatrii

"Chcę maksymalnie wykorzystać potencjał polskich instytutów badawczych"

Rada Główna Instytutów Badawczych (RGIB) reprezentuje aż 91 tego typu placówek w Polsce. Prowadzą badania naukowe na rzecz gospodarki, infrastruktury, środowiska, rolnictwa, medycyny oraz szeroko rozumianego bezpieczeństwa i nauk humanistycznych.

6 czerwca br. w Warszawie obradowało forum sprawozdawczo-wyborcze delegatów 91 instytutów naukowych. Prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, został wybrany na nowego przewodniczącego XI kadencji Rady Głównej Instytutów Badawczych (RGIB). Za tą kandydaturą, w głosowaniu tajnym jednogłośnie, zagłosowali wszyscy obecni na forum delegaci. Prof. Henryk Skarżyński dotychczas pełnił funkcję wiceprzewodniczącego RGIB.

Rada Główna Instytutów Badawczych reprezentuje interesy środowiska badawczego w kraju i za granicą oraz uczestniczy w polityce gospodarczej i społecznej, a w szczególności naukowej i innowacyjnej.

- Jestem zaszczycony, że mogę reprezentować całe środowisko badawcze zgromadzone w tak licznej grupie jednostek naukowych i działać na jego rzecz, a przez to mieć wpływ na rozwój polskiej nauki na świecie - stwierdził prof. Henryk Skarżyński.

- Podczas mojej kadencji chciałbym skoncentrować się na maksymalnym wykorzystaniu potencjału, który posiadają polskie instytuty badawcze, a także na owocnej współpracy z organami rządowymi, uniwersytetami i szkołami wyższymi, towarzystwami naukowymi oraz organizacjami pozarządowymi tak, aby jak najlepiej realizować politykę naukową oraz innowacyjną Polski - zapowiedział prof. Skarżyński.

Światowej sławy otochirurg i otorynolaryngolog

Prof. Henryk Skarżyński jest światowej sławy otochirurgiem i wybitnym specjalistą otorynolaryngologii, otolaryngologii dziecięcej, audiologii i foniatrii. Miedzy innymi jako pierwszy w Polsce, przed 30 laty wykonał operacje wszczepienia implantów ślimakowych w leczeniu głuchoty u dzieci i dorosłych.

Jako pierwszy na świecie 25 lat temu uruchomił program zachowania tzw resztek słuchu i budowy ucha wewnętrznego, a 20 lat temu przeprowadził pierwsze operacje częściowej głuchoty rozszerzając wskazania i dając szanse nie dziesiątkom tysięcy, a dziesiątkom milionów potencjalnych pacjentów na całym świecie.

Dotychczas wprowadził ponad 150 nowych rozwiązań klinicznych do codziennej praktyki lekarskiej, co przyczyniło się do rozwoju dziedziny implantów słuchowych, otochirurgii i audiologii w Polsce i na świecie. Prof. Skarżyński jest autorem i współautorem 4486 publikacji, 60 monografii oraz 3912 doniesień kongresowych i zjazdowych, głównie zagranicznych.

Był głównym organizatorem resortowego Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu i od 1996 roku jego dyrektorem oraz organizatorem budowy i funkcjonowania Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach k. Warszawy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum