Prof. Figlerowicz: polski test na obecność SARS-CoV-2 uniezależnia nas od tego, co się dzieje na świecie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 kwietnia 2020 14:15

W przyszłym tygodniu powinna zostać wyprodukowana pierwsza partia 10 tys. sztuk polskiego testu na obecność koronawirusa - powiedział dyrektor poznańskiego Instytutu Chemii Bioorganicznej (IChB) PAN prof. dr hab. Marek Figlerowicz. Instytut opracował własny prototyp testu.

Prof. Figlerowicz: polski test na obecność SARS-CoV-2 uniezależnia nas od tego, co się dzieje na świecie
Posiadanie własnego testu uniezależnia nas od tego, co dzieje się w innych krajach Fot. Shutterstock

Jak podkreślił w środę na konferencji prasowej, doświadczenia wszystkich państw, które walczą z pandemią pokazują, że kluczową sprawą jest wykonywanie testów w dużej liczbie. - Jeżeli mamy się chronić przed rozprzestrzenianiem się wirusa, to najważniejszą rzeczą jest zidentyfikowanie źródeł informacji. Im więcej testów wykonamy, tym więcej źródeł informacji znajdziemy i tym lepiej możemy się zabezpieczyć - wskazywał.

Jak dodał, bardzo ważne jest to, że Polska ma własny, opracowany w kraju test na koronawirusa. - Gdy pandemia w Europie się rozszerza, firmy nie nadążają z produkcją testów, brakuje też różnych elementów. Posiadanie własnego testu uniezależnia nas od tego, co dzieje się w innych krajach. Ponadto, jeżeli taki test potrafimy wyprodukować, potrafimy go też sprzedawać i dajemy nie tylko zwiększone bezpieczeństwo Polaków, ale również pracę ludziom - podkreślił.

Kierownik Pracowni Genomiki IChB PAN dr Luiza Handschuh poinformowała w trakcie konferencji, że Instytut nie planuje obecnie prac nad tzw. szybkimi testami opartymi o przeciwciała.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum