Prof. Ciesielski: smogiem zainteresowałem się, gdy rozpoznano u mnie raka

Autor: lodz.wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 10 lutego 2018 14:31

Jak najłatwiej zachęcić sąsiada do zaprzestania podtruwania nas dymem z "kopciucha"? Oczywiście pieniędzmi! Nie zachęcamy do przekupstwa, ale do uświadomienia mu, ile zyska, paląc ekologicznie - czytamy w łódzkim wydaniu Gazety Wyborczej.

FOT. PTWP; zdjęcie ilustracyjne

Pierwsze skojarzenie z rakiem płuc? Musiał całe życie palić papierosy! - Tymczasem ja nigdy nie paliłem - mówi prof. Witold Ciesielski, kierownik Zakładu Analizy Instrumentalnej Wydziału Chemii Uniwersytetu Łódzkiego. - Odżywiałem się zdrowo, jeździłem rowerem, wędrowałem po górach. Mimo to zdiagnozowano u mnie raka, trzeba było wyciąć kawałek płuca - opowiada naukowiec.

Chociaż prof. Ciesielski chemią zajmuje się profesjonalnie od ponad 40 lat, temat smogu zaczął zgłębiać dopiero, kiedy zachorował.

- Wcześniej nie zwracałem większej uwagi na to, co przepływa przez moje płuca. Kuchnia węglowa kojarzyła mi się z ciepłem rodzinnego domu, a ognisko ze skwierczącymi kiełbaskami - wspomina profesor.

Dzisiaj w takiej kuchni upatruje najgorszego rodzaju „kopciucha”, a dania wędzone ogniskowym dymem uważa za rakotwórcze bomby. Zawsze ma przy sobie miernik jakości powietrza. W domu, ogrzewanym gazem ziemnym, korzysta z oczyszczacza powietrza.

- Ludzie muszą mieć świadomość tego, że to, czym palą i jak palą, ma wpływ na ich życie. Rak nie powstaje z dnia na dzień, ale jest efektem wieloletnich zaniedbań wynikających właśnie z nieświadomości. Dlatego tak ważne są kampanie edukacyjne dotyczące smogu oraz pomaganie ludziom w wymianach nieekologicznych źródeł ogrzewania - mówi prof. Ciesielski.

Więcej: lodz.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum