Prof. Bożena Kamińska-Kaczmarek z "polskim Noblem"

Autor: oprac. MP • Źródło: FNP/WUM/Rynek Zdrowia08 listopada 2021 15:15

Po raz trzydziesty Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przyznała nagrody, które cieszą się opinią najważniejszego wyróżnienia naukowego w Polsce. Kto został laureatem w 2021 roku?

Prof. Bożena Kamińska-Kaczmarek z "polskim Noblem"
Prof. Bożena Kamińska-Kaczmarek tegoroczną laureatką nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej Fot. OneHD_Archiwum FNP

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przyznała nagrody. Dla kogo "polskie Noble 2021"?

Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej są przyznawane za szczególne osiągnięcia i odkrycia naukowe, które przesuwają granice poznania i otwierają nowe perspektywy poznawcze, wnoszą wybitny wkład w postęp cywilizacyjny i kulturowy naszego kraju oraz zapewniają Polsce znaczące miejsce w podejmowaniu najbardziej ambitnych wyzwań współczesnego świata. Wysokość nagrody wynosi 200 tys. zł.

W tegorocznej edycji, w obszarze nauk o życiu i o Ziemi 2021, nagrodę otrzymała prof. Bożena Kamińska-Kaczmarek z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie, p.o. dyrektor Studium Medycyny Molekularnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Nagroda została przyznana za odkrycie mechanizmów, które powodują, że glejaki złośliwe tak przeprogramowują komórki odpornościowe, aby wspierały rozwój tych nowotworów mózgu. 

W pozostałych trzech kategoriach nagrody w 2021roku otrzymali:

  • w obszarze nauk chemicznych i o materiałach - prof. Jacek Jemielity z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego; za opracowanie chemicznych modyfikacji mRNA jako narzędzi do zastosowań terapeutycznych i badań procesów komórkowych.
  • w obszarze nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich - prof. Grzegorz Pietrzyński z Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika PAN w Warszawie; za precyzyjne wyznaczenie odległości do Wielkiego Obłoku Magellana.
  • w obszarze nauk humanistycznych i społecznych - prof. Cezary Cieśliński z Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego; za rozwiązanie kluczowych problemów deflacjonistycznej teorii prawdy.

Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 7 grudnia br.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum