Prof. Adam Płaźnik: polska nauka potrzebuje środków oraz ich lepszej dystrybucji

Autor: wiadomosci.gazeta.pl/rynekzdrowia.pl • • 27 grudnia 2012 10:55

W ocenie prof. Adama Płaźnika z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, w środowisku naukowym widać postępującą desperację i zniechęcenie "do walki o utrzymanie się na powierzchni". Powodem są niewystarczające i źle dystrybuowane środki.

Prof. Adam Płaźnik: polska nauka potrzebuje środków oraz ich lepszej dystrybucji
"Nauka umiera w ciszy laboratoriów, bez gwizdów związkowców i wuwuzeli kibiców (...), niedługo jedynymi instytucjami uprawiającymi naukę w Polsce będą nieliczne, pojedyncze zakłady, którym udało się uzyskać środki unijne (zwykle są to podwykonawcy jakiegoś zachodnio-europejskiego koordynatora) oraz zakurzone laboratoria z pasjonatami i abnegatami, negującymi potrzeby materialne" - napisał uczony w liście otwartym do minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbary Kudryckiej.

Profesor Płaźnik podkreśla na łamach Gazety Wyborczej, że sytuacja jest niby jasna: istnieją klarowne kryteria, tzn. lepszy (tańszy) kontrahent wygrywa i przeżywa, a słabszy (naukowo) odpada. Wedle tego zamysłu strumień pieniędzy na naukę jest kierowany w coraz większym stopniu poprzez system konkursowy (grantowy), a w coraz mniejszym poprzez dotację na działalność statutową uczelni i instytutów. Jest to pomysł logiczny i metodologicznie poprawny. Dlaczego więc nie działa w Polsce, tak jak w USA lub Anglii? Po pierwsze Polska to nie USA z potężnym zapleczem prywatnego przemysłu inwestującego w naukę, z potężną liczbą bogatych sponsorów i darczyńców - wyjaśnia naukowiec.

I dodaje, że przyczyną problemu jest mechaniczne przeniesienie zachodnich wzorów bez odniesienia do poziomu ekonomicznego i cywilizacyjnego naszego kraju oraz zastosowanie złych rozwiązań szczegółowych.

Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl/
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum