Problem chorób pasożytniczych dotyczy 2 mld ludzi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 października 2015 17:50

Problem chorób pasożytniczych dotyczy prawie 2 miliardów ludzi, to gigantyczne wyzwanie dla ludzkości - tak tegoroczną Nagrodę Nobla z medycyny komentuje prof. dr hab. Lucyna Woźniak z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Podkreśla, że ofiarami chorób pasożytniczych pada rocznie nawet do 2 milionów osób, w tym małe dzieci.

Problem chorób pasożytniczych dotyczy 2 mld ludzi
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Tegoroczną Nagrodę Nobla z medycyny komentuje prof. dr hab. Lucyna Woźniak z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi: ofiarami chorób pasożytniczych pada rocznie nawet do 2 milionów osób, w tym małe dzieci.

- Tegoroczna nagroda Nobla w zasadzie nie jest zaskoczeniem. (...) Przypomnę, że problem chorób pasożytniczych, zarażeń przenoszonych przez komary, jak w przypadku malarii, dotyczy prawie 2 miliardów ludzi, czyli ludzi żyjących w strefie tropikalnej i subtropikalnej i w związku z tym jest gigantycznym wyzwaniem dla ludzkości. Dzisiejsi laureaci (...) zajmują się poszukiwaniem leków przeciwko tym chorobom. Wobec setek tysięcy rocznie - a nawet liczy się, że do 2 mln ofiar tych chorób, przy czym znaczącą grupę stanowią dzieci poniżej 3 roku życia - jest to wielkie wyzwanie - zaznaczyła prof. Woźniak.

- Należy się cieszyć, że dzisiejsza nagroda Nobla pokazuje jak ważny jest to problem, a także wskazuje na ludzi, którzy uzyskali znaczący postęp w walce z chorobami pasożytniczymi - dodała ekspertka.

William C. Campbell i Satoshi Omura za odkrycia dotyczące nowej metody leczenia zakażeń wywołanych przez pasożytnicze nicienie, oraz Youyou Tu za odkrycia dotyczące nowych sposobów leczenia malarii - otrzymali Nobla 2015 w dziedzinie medycyny i fizjologii.

Nazwiska noblistów ogłoszono w poniedziałek (5 października) w Sztokholmie. Choroby powodowane przez pasożyty nawiedzały ludzkość od niepamiętnych czasów. Również dziś są poważnym problemem - zwłaszcza, gdy chodzi o najuboższe kraje.

- Tegoroczni laureaci Nobla opracowali terapie, które zrewolucjonizowały leczenie niektórych z najbardziej wyniszczających chorób pasożytniczych - uzasadnił swoją decyzję Komitet Noblowski. Według Komitetu "te dwa odkrycia dały ludzkości nowe mocne narzędzia do walki z tymi ciężkimi schorzeniami, na które zapadają setki milionów ludzi rocznie".

William C. Campbell i Satoshi Omura są odkrywcami nowego leku - awermektyny, której pochodne radykalnie obniżyły liczbę zachorowań na ślepotę rzeczną (onchocerkozę) oraz filariozę. Są też skuteczne w przypadku innych chorób pasożytniczych. Natomiast Youyou Tu odkryła artemizynę - lek, który znacznie zmniejszył umieralność chorych na malarię. Skuteczne leczenie chorób pasożytniczych polepszyło stan zdrowia setek milionów ludzi i ulżyło im w cierpieniu.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze