Prezydent Obama poparł badania nad komórkami macierzystymi

Autor: rp.pl, PAP/ Rynek Zdrowia • • 10 marca 2009 18:17

Prezydent USA Barack Obama zniósł zakaz finansowania badań nad komórkami macierzystymi z budżetu państwa.

Zdaniem zwolenników badań nad komórkami macierzystymi, stwarzają one nadzieję na znalezienie leków na nieuleczalne dziś choroby. Komórki macierzyste stanowią budulec do regenerowania wszystkich tkanek, a zatem mają potencjał leczenia licznych chorób, jak cukrzyca, choroby serca, choroby Alzheimera i Parkinsona. Dla przeciwników takich badań, decyzja Obamy oznacza przekroczenie granicy moralnej.

Podpisując dekret, Barack Obama przekreślił politykę swego poprzednika. George W. Bush był przeciwny badaniom nad embrionalnymi komórkami macierzystymi i dwukrotnie wetował ustawy Kongresu mające udostępnić państwowe środki na te badania. Bush argumentował, że podczas badań niszczone jest ludzkie życie. Wprowadzone przez niego przepisy zakazywały agencjom rządowym wydania choćby centa na taką działalność.

Kongresmen Eric Cantor, jeden z republikańskich liderów w Izbie Reprezentantów, nazwał decyzję Obamy próbą odciągnięcia uwagi od kryzysu gospodarczego. Według niego to niebezpieczny krok: – Finansowanie tych badań przez rząd federalny może prowadzić do hodowli zarodków, a nawet do klonowania ludzi.

Jednak Obama oświadczył, że dekret nie znosi zakazu finansowania z budżetu eksperymentów z embrionami ludzkimi, obowiązującego na mocy ustawy uchwalonej przez Kongres w 1996 r. Oznacza to, że naukowcy korzystający z federalnego finansowania będą mogli korzystać z embrionów tylko z klinik prywatnych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum