Prezes ABM: do agencji wpłynęło 20 wniosków z projektami badań SARS-CoV-2

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 kwietnia 2020 08:30

Badania, które mają szansę na finasowanie z Agencji Badań Medycznych muszą przedstawiać rozwiązania wspierające wynalezienie szczepionki, szybkie testowanie bądź skuteczną terapię w walce z wirusem SARS-CoV-2 - podkreślił prezes Agencji Badań Medycznych dr Radosław Sierpiński.

Prezes Agencji Badań Medycznych, Radosław Sierpiński; FOT. ABM

Agencja Badań Medycznych zapowiedziała w poniedziałek, że na wsparcie niekomercyjnych badań klinicznych przeznaczy do 50 mln zł. Dofinansowanie do 5 mln zł mają otrzymać projekty, które mają szanse przyczynić się do opracowania szybkiego testu diagnostycznego, szczepionki lub skutecznych metod terapii koronawirusa.

Prezes ABM pytany o kluczowe kryteria w ocenie pomysłów zaznaczył, że najważniejsze są: ich potencjał i wartość naukowa oraz to, by szybko wypracować zakładane pomysły.

- Zależy nam na dwóch aspektach. Nadrzędnym jest to, by prace dotyczyły potencjalnych rozwiązań terapeutycznych i profilaktycznych w zakresie COVID-19. Kluczowe jest również to, by były to projekty relatywnie krótkie, tzn. obejmowały perspektywę roku - wyjaśnił.

- Nie chodzi o to, by wynaleźć rozwiązania za trzy lata, ale by jak najszybciej dostarczyć opcje terapeutyczne, możliwości szczepień lub testów. Chcemy, by technologia, która powstanie, była dostępna w pierwszej kolejności dla polskich pacjentów To nasz priorytet - dodał.

Jak zaznaczył prezes ABM, do tej pory do agencji wpłynęło 20 wniosków. Przypomniał także, że będą one rozpatrywane w ciągu 72 godzin w kolejności zgłoszeń oraz do momentu wyczerpania środków.

- Oczywiście jeśli jakiś projekt pojawi się trochę później, ale będzie obiecujący, to z pewnością postaramy się o wyasygnowanie odpowiedniej kwoty - zapewnił.

Prezes dodał, że wśród wniosków, które już przedłożono do rozpatrzenia, dominują te dotyczące rozwiązań terapeutycznych.

- Myślę, że w tym obszarze możemy w najkrótszym czasie spodziewać się efektu. Istnieją już pewne leki antyretrowirusowe, których mechanizmy znamy i potencjalnie mogą okazać się skuteczne - podkreślił prezes ABM.

Jednocześnie zaznaczył, że szczególnie paląca w tej chwili jest kwestia testów diagnostycznych.

- Na ten obszar będziemy kładli szczególny nacisk - wyjaśnił.

Zauważył jednocześnie, że wynalezienie szczepionki jest obecnie sprawą najbardziej skomplikowaną i wyczekiwaną.

- Opracowanie szczepionki wymaga testów bezpieczeństwa. To priorytet światowy. Jeśli takie projekty się pojawią, to z pewnością będziemy chcieli je finansować - podkreślił.

Klaudia Torchała - PAP

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum