Prawidłowa ciąża zależna od żywienia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 listopada 2008 10:05

Prawidłowy przebieg ciąży i optymalny rozwój płodu uwarunkowane są między innymi racjonalnym odżywianiem. Ten banał wcale nie jest tak oczywisty dla wielu kobiet. Badania przeprowadzone na grupie ciężarnych wykazały, że ich sposób żywienia charakteryzuje się niedoborami energetycznymi oraz niezbilansowaną zawartością podstawowych składników odżywczych

Powyższe wnioski wynikają z pracy badawczej dr Marii Gacek z Zakłady Higieny i Promocji Zdrowia Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. W badaniach wzięło udział 80 kobiet ciężarnych w wieku 25-40 lat z Zamościa i Warszawy. Uzyskane dane dotyczące sposobu żywienia, porównano z normami żywieniowymi na poziomie bezpiecznego i zalecanego spożycia dla kobiet ciężarnych.

- Wyniki badań wykazały niezgodną z zaleceniami podaż energii u kobiet w kolejnych trymestrach ciąży - podkreśla badaczka z AWF. - Najwyższa podaż energii, w III trymestrze, stanowiła jedynie 84,5 proc. zalecanej normy.

Przekroczona była podaż białka, natomiast zalecana norma spożycia tłuszczów była przekraczana przez kobiety tylko w II trymestrze ciąży. Stwierdzono również, że nie były zrealizowane zalecane normy spożycia węglowodanów. Natomiast jeśli chodzi o podaż błonnika, to tylko kobiety w III trymestrze spożywały go w ilości zgodnej z dolną granią zalecanych norm.

- Niedoborowe spożycie energii przez kobiety ciężarne wykazały również inne badania - zwraca uwagę autorka badań. - Tymczasem niedożywienie matki zakłóca prawidłowy wzrost łożyska, obniżając jego masę, wielkość i zawartość DNA.

Zwraca uwagę również nadmiar w diecie tłuszczów bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe, które powinny być ograniczone ze względu na ich miażdżycorodne właściwości. Racje pokarmowe ciężarnych cechuje również niska zawartość włókna pokarmowego, co niekorzystnie może wpływać na perystaltykę.

Według Marii Gacek sposób żywienia kobiet ciężarnych wymaga modyfikacji tak, aby wyeliminować niedobory energetyczne oraz lepiej zbilansować zawartość podstawowych składników odżywczych, co sprzyjać będzie prawidłowemu przebiegowi ciąży.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum