Pracuj po przejściu na emeryturę - będziesz zdrowszy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 października 2009 10:10

Jak poinformowali naukowcy z University of Maryland oraz California State University w San Bernardino na łamach Journal of Occupational Health Psychology - osoby, które pracują przez pewien czas po przejściu na emeryturę cieszą się lepszym zdrowiem.

Jak wynika z przeprowadzanych badań osoby, które po osiągnięciu wieku emerytalnego pracują w swoim zawodzie okresowo, na własna rękę lub w niepełnym wymiarze rzadziej chorują i lepiej funkcjonują w codziennym życiu niż ci, którzy w ogóle przestają pracować. Autorzy badań uwzględnili wpływ wcześniejszych dolegliwości zdrowotnych - nie chodzi więc o to, że ludzie pracują, bo są zdrowsi.

Autorzy badań posłużyli się danymi dotyczącymi 12 189 osób mających od 51 do 61 lat w chwili rozpoczęcia sześcioletnich obserwacji, sponsorowanych przez National Institute on Aging. W obserwacjach uwzględniano stan zdrowia, finanse oraz wykonywaną pracę.

Jak się okazało, osoby których zajęcia na emeryturze miały związek z wcześniejszą karierą cieszyły się lepszym zdrowiem niż ci, którzy przestali pracować, ale podobnie korzystny wpływ nie występował w przypadku zajęć zupełnie niezwiązanych z wcześniejszą pracą zawodową. Być może konieczność zaadaptowania się do całkiem nowego zajęcia oznaczała zbyt duży stres. Takie sytuacje są częstsze wśród osób z problemami finansowymi, które nie tyle chcą, co muszą pracować dalej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum