Prace nad nowym lekiem przeciwbólowym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 sierpnia 2008 11:43

Lek przeciwbólowy, powstały z połączenia morfiny i aktywnego składnika marihuany, opracowują naukowcy z USA. Informację na ten temat podaje serwis internetowy NewSientist.

Z poważnym bólem czasem można poradzić sobie lepiej, gdy zastosuje się dwa rodzaje leków przeciwbólowych. Ostatnie badania wskazują na przykład, że kanabinole, takie jak aktywny składnik marihuany - THC, nasilają przeciwbólowe działanie morfiny.

Podawanie tych związków razem pozwoliłoby obniżyć niezbędne dawki każdego z nich, a zarazem zmniejszyłoby ryzyko uzależnienia się pacjenta. Okazuje się jednak, że zwykła kombinacja obu leków daje nieprzewidywalne efekty, bo w organizmie wchłaniają się one w różnym tempie.

Naukowcy, Joseph Holtman i Peter Crooks University of Kentucky w Lexington (stan Kentucky), uważają, że rozwiązaniem tego problemu może być połączenie THC i morfiny w rodzaj cząsteczki hybrydowej: super-leku. Jako łącznik obydwu cząsteczek badacze wykorzystali ester.

Ich zdaniem, w organizmie będzie dochodzić do przecięcia tego połączenia, a obydwa leki będą się uwalniać dokładnie w tym miejscu, w którym będzie trzeba i będą wchłaniane w podobnym tempie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum