Praca zmianowa szkodliwa dla zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 kwietnia 2011 15:38

Od 30 do 50 proc. osób pracujących na nocne zmiany przyznaje, że przynajmniej raz w tygodniu zdarza im się zasnąć podczas pracy. Eksperci ostrzegają, że ryzyko związane z przemęczeniem i brakiem koncentracji jest dobrze znane, jednak wciąż ignorowane - donosi agencja AP.

Praca zmianowa szkodliwa dla zdrowia

Dr Charles Czeisler z Harwardzkiej Szkoły Medycznej podkreśla, że zaburzenia naturalnego rytmu snu i czuwania stanowią poważne ryzyko przede wszystkim w przypadku pilotów, kontrolerów ruchu lotniczego i kierowców, ale także wszystkich innych zawodów związanych z pracą zmianową między innymi lekarzy i pielęgniarek.

- Żyjemy w społeczeństwie pozbawionym snu, w którym wiele osób pracuje ponad siły. Pół wieku temu jedynie 2 procent osób przesypiało w nocy mniej niż sześć godzin. Dziś jest to 28 procent - mówi dr Czeisler.

Sygnałem wzrostu zainteresowania problemem było niedawne oświadczenie amerykańskiej Federalnej Agencji Lotniczej, w którym poinformowano o potrzebie wprowadzenia zmian w grafikach kontrolerów ruchu lotniczego tak, aby zredukować czynniki sprzyjające zmęczeniu. Oświadczenie zostało opublikowane po tym, jak odnotowano kolejny przypadek zaśnięcia kontrolera w pracy na jednym z ruchliwych lotnisk w Miami.

- Osoby, które co kilka dni zmieniają godziny pracy są narażone na cały wachlarz dolegliwości związanych z zapamiętywaniem - zwraca uwagę dr William Fishbein, neurobiolog z nowojorskiego City University.

Jak wynika z badań, taki system pracy zwiększa ponadto podatność na przewlekłe choroby żołądkowo-jelitowe i choroby serca, a także na niektóre rodzaje nowotworów.

Praca w trybie zmianowym została umieszczona przez Światową Organizację Zdrowia na liście potencjalnych czynników rakotwórczych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum