×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Praca zmianowa może upośledzać pamięć i funkcje poznawcze

Autor: oprac. KK • Źródło: PAP24 sierpnia 2023 09:44

Osoby pracujące w rotacyjnym systemie zmianowym lub na nocnej zmianie mają wyższy wskaźnik zaburzeń poznawczych i gorszą pamięć w wieku średnim lub starszym – wynika z analizy opublikowanej przez pismo „PLOS ONE”.

Praca zmianowa może upośledzać pamięć i funkcje poznawcze
Naukowcy dopatrują się potencjalny związku między narażeniem na pracę zmianową a upośledzeniem funkcji poznawczych. Fot. Shutterstock
  • Wyniki nowego badania sugerują potencjalny związek między narażeniem na pracę zmianową a upośledzeniem funkcji poznawczych
  • Zaburzenie rytmu dobowego spowodowane pracą zmianową może mieć negatywny wpływ na funkcje poznawcze
  • Poprzednie badania też wykazały, że praca zmianowa (poza tradycyjnymi godzinami pracy od 9 do 17), ma znaczący wpływ na zdrowie

Rotacyjna praca zmianowa wiązała się z upośledzeniem funkcji wykonawczych

Nową analizę przeprowadziła dr Durdana Khan z York University w Kanadzie na podstawie danych dotyczących 47 811 dorosłych osób biorący udział w CLSA, kanadyjskim badaniu podłużnym dotyczącym starzenia się (badanie podłużne obejmuje tę samą grupę uczestników badanych wielokrotnie w ciągu dłuższego czasu). Uwzględniono informacje dotyczące zatrudnienia i harmonogramu pracy wraz z wynikami testów funkcji poznawczych.

Ogółem jedna na pięć osób (21 proc.) przyznała, że w ciągu swojej kariery zawodowej była narażona na pracę zmianową. W porównaniu z tymi, którzy deklarowali pracę wyłącznie w dzień, większy odsetek zaburzeń poznawczych stwierdzono wśród uczestników, którzy zgłosili, że byli narażeni na pracę na nocną zmianę w swojej obecnej pracy lub podczas najdłuższego okresu pracy. W szczególności praca w nocy związana była z upośledzeniem pamięci, a rotacyjna praca zmianowa wiązała się z upośledzeniem funkcji wykonawczych.

Potencjalny związek między narażeniem na pracę zmianową a upośledzeniem funkcji poznawczych

Autorzy doszli do wniosku, że zaburzenie rytmu dobowego spowodowane pracą zmianową może mieć negatywny wpływ na funkcje poznawcze u osób dorosłych w średnim i starszym wieku, co wymaga dalszych badań.

- Wyniki badania sugerują potencjalny związek między narażeniem na pracę zmianową a upośledzeniem funkcji poznawczych. - wskazują badacze - Spekulujemy, że zakłócające bodźce okołodobowe mogą odgrywać rolę w neurodegeneracji, przyczyniając się do upośledzenia funkcji poznawczych; jednak potrzebne są dodatkowe badania, aby potwierdzić związek między pracą zmianową i upośledzeniem funkcji poznawczych, a także wszelkie ścieżki fizjologiczne leżące u podstaw mechanizmu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze