Poznań: finisz programu profilaktyki wad postawy u dzieci

Autor: TVP/PM/Rynek Zdrowia • • 14 stycznia 2011 12:46

Trwający od wiosny ubiegłego roku program "Poznań stawia na zdrowie - profilaktyka wad postawy wśród dzieci" - dobiega końca. Teraz pora na analizę wyników.

Poznań: finisz programu profilaktyki wad postawy u dzieci

Program miał dwa cele: przebadanie dzieci w kierunku zachowywania przez nie prawidłowej postawy ciała oraz zachęcenie ich do aktywnego spędzania wolnego czasu i promocji zdrowia poprzez ruch.

W ramach realizacji program w ubiegłym roku przebadano ponad 9 300 dzieci z klas I-IV. Wyniki badań były niepokojące: 51 proc. dzieci przebadanych miało wady postawy, 46 proc. problemy ze stopami, a 6 proc. skoliozę. 

Po opublikowaniu wyników rozpoczęła się kampania mająca na celu przekonać dzieciaki i ich opiekunów do większej ilości ruchu i regularnych ćwiczeń fizycznych. 

Po dziesięciu miesiącach fizjoterapeuci przyznają, że jest nieco lepiej, choć na dokładną analizę przyjdzie jeszcze czas. Na ocenę przebiegu programu jest jednak jeszcze za wcześnie ‒ informuje TVP Poznań.

Projekt „Poznań stawia na zdrowie ‒ profilaktyka wad postawy wśród dzieci uczęszczających do klas I-IV szkół podstawowych w Poznaniu” został realizowany kosztem 6 milionów złotych. 

Ponad 800 tys. wyłożyło miasto, a resztę pozyskano ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Projekt wsparły również Islandia, Liechtenstein i Norwegia. 

W projekcie wzięło udział 68 poznańskich szkół.

Więcej: TVP

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum