Poznań: Pierwsze operacje z użyciem polskiej endoprotezy
Pierwsze operacje z użyciem polskiego implantu medycznego. Lekarze Ortopedyczno – Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. W. Degi Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu zaczęli wszczepiać nowoczesne endoprotezy stawu biodrowego, które sami współtworzyli.

- W środę 16 marca lekarze z Poznania wszczepili pierwszym pacjentom nowoczesne, produkowane w Polsce całkowite endoprotezy stawu biodrowego
- Specjaliści Ortopedyczno – Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi współtworzyli implant z inżynierami z firmy ChM z Białegostoku
- Zespół kierowany przez dr hab. Łukasza Łapaja opracowuje już projekty kolejnych endoprotez
Poznański szpital wykonuje operacje plastyki bioder
Szpital im. W. Degi w Poznaniu specjalizuje się między innymi w endoprotezoplastyce stawu biodrowego – operacji polegającej na wymianie zużytego stawu na implant, który uwalnia pacjenta od bólu i umożliwia sprawne poruszanie się.
Jest to także ośrodek naukowy, w którym lekarze z kierowanej przez prof. Jacka Kruczyńskiego Kliniki Ortopedii Ogólnej, Onkologicznej i Traumatologii od wielu lat powadzą badania dotyczące nowoczesnych technik operacyjnych i biomateriałów, za które uzyskali szereg nagród i wyróżnień w Polsce i Europie.
Stworzenie polskiej endoprotezy: normy bezpieczeństwa i technologia
Zespół kierowany przez dr hab. Łukasza Łapaja w ostatnich latach podjął współpracę z producentem implantów medycznych – firmą ChM z Białegostoku, która sprzedaje implanty ortopedyczne do leczenia złamań kości – gwoździe, płyty i stabilizatory.
Stworzenie endoprotezy było trudnym zadaniem nawet dla tak doświadczonego wytwórcy – trzeba było opanować szereg nowoczesnych technologii produkcji, a sam implant i narzędzia do jego wszczepiania należało zaprojektować tak, by spełniały najsurowsze normy bezpieczeństwa.
Endoproteza biodra z tytanu i specjalnych powłok
Poznańscy ortopedzi pomogli inżynierom opracować nowoczesny implant. Jest on wykonany z tytanu, a dzięki specjalnym pokryciom jego powierzchni, po wszczepieniu do endoprotezy przyrasta kość.
Całość zaprojektowano tak, by możliwe było implantowanie endoprotezy z zastosowaniem technik minimalnie inwazyjnych, które od lat stosowane są w poznańskiej klinice.
Był to bardzo żmudny proces – w pierwszej kolejności przygotowano rysunki oraz trójwymiarowe modele komputerowe. Każdy implant i narzędzie stosowane w trakcie zabiegu było najpierw testowane wirtualnie – na ekranie komputera. Następnie ich prototypy przechodziły próby wytrzymałościowe przeprowadzane w akredytowanych laboratoriach w Polsce i Niemczech.
Pierwsze zabiegi wszczepienia endoprotez przebiegły sprawnie, a operowani pacjenci czują się dobrze i rozpoczęli już rehabilitację.
Wspólnie z inżynierami firmy ChM, doc. Łapaj opracowuje już projekty kolejnych endoprotez – między innymi implantów przeznaczonych dla młodych, aktywnych pacjentów.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)