Poznań: Pierwsze operacje z użyciem polskiej endoprotezy

Autor: oprac. ML • Źródło: mat. prasowe, Rynek Zdrowia18 marca 2022 18:59

Pierwsze operacje z użyciem polskiego implantu medycznego. Lekarze Ortopedyczno – Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. W. Degi Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu zaczęli wszczepiać nowoczesne endoprotezy stawu biodrowego, które sami współtworzyli.

Poznań: Pierwsze operacje z użyciem polskiej endoprotezy
Zespół kierowany przez dr hab. Łukasza podczas zabiegu. Fot. mat. prasowe
  • W środę 16 marca lekarze z Poznania wszczepili pierwszym pacjentom nowoczesne, produkowane w Polsce całkowite endoprotezy stawu biodrowego
  • Specjaliści Ortopedyczno – Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi współtworzyli implant z inżynierami z firmy ChM z Białegostoku
  • Zespół kierowany przez dr hab. Łukasza Łapaja opracowuje już projekty kolejnych endoprotez 

Poznański szpital wykonuje operacje plastyki bioder

Szpital im. W. Degi w Poznaniu specjalizuje się między innymi w endoprotezoplastyce stawu biodrowego – operacji polegającej na wymianie zużytego stawu na implant, który uwalnia pacjenta od bólu i umożliwia sprawne poruszanie się.

Jest to także ośrodek naukowy, w którym lekarze z kierowanej przez prof. Jacka Kruczyńskiego Kliniki Ortopedii Ogólnej, Onkologicznej i Traumatologii od wielu lat powadzą badania dotyczące nowoczesnych technik operacyjnych i biomateriałów, za które uzyskali szereg nagród i wyróżnień w Polsce i Europie.

Stworzenie polskiej endoprotezy: normy bezpieczeństwa i technologia

Zespół kierowany przez dr hab. Łukasza Łapaja w ostatnich latach podjął współpracę z producentem implantów medycznych – firmą ChM z Białegostoku, która sprzedaje implanty ortopedyczne do leczenia złamań kości – gwoździe, płyty i stabilizatory.

Stworzenie endoprotezy było trudnym zadaniem nawet dla tak doświadczonego wytwórcy – trzeba było opanować szereg nowoczesnych technologii produkcji, a sam implant i narzędzia do jego wszczepiania należało zaprojektować tak, by spełniały najsurowsze normy bezpieczeństwa.

Endoproteza biodra z tytanu i specjalnych powłok

Poznańscy ortopedzi pomogli inżynierom opracować nowoczesny implant. Jest on wykonany z tytanu, a dzięki specjalnym pokryciom jego powierzchni, po wszczepieniu do endoprotezy przyrasta kość.

Całość zaprojektowano tak, by możliwe było implantowanie endoprotezy z zastosowaniem technik minimalnie inwazyjnych, które od lat stosowane są w poznańskiej klinice.

Był to bardzo żmudny proces – w pierwszej kolejności przygotowano rysunki oraz trójwymiarowe modele komputerowe. Każdy implant i narzędzie stosowane w trakcie zabiegu było najpierw testowane wirtualnie – na ekranie komputera. Następnie ich prototypy przechodziły  próby wytrzymałościowe przeprowadzane w akredytowanych laboratoriach w Polsce i Niemczech.

Pierwsze zabiegi wszczepienia endoprotez przebiegły sprawnie, a operowani pacjenci czują się dobrze i rozpoczęli już rehabilitację.

Wspólnie z inżynierami firmy ChM, doc. Łapaj opracowuje już projekty kolejnych endoprotez – między innymi implantów przeznaczonych dla młodych, aktywnych pacjentów. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum