Późna ciąża zwiększa ryzyko krwotocznego udaru mózgu

Autor: PAP - Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 23 lutego 2016 12:18

Kobiety, które zachodzą w ciążę w wieku 40 lat lub później, mają wyższe ryzyko krwotocznego udaru mózgu po menopauzie w porównaniu z tymi, które zachodzą w ciążę w młodszym wieku - wynika z badań naukowców z University of Minnesota.

Konsekwencje ciąży w późniejszym wieku rozciągają się również na kolejne lata Fot. Fotolia

Zostały one zaprezentowane podczas Międzynarodowej Konferencji nt. Udaru Mózgu, która w dniach 17-19 lutego odbywa się w Los Angeles - informuje serwis PAP Nauka w Polsce.

- Wiadomo, że kobiety w bardziej zaawansowanym wieku mają większe ryzyko problemów zdrowotnych w okresie ciąży niż kobiety młodsze. Z naszych badań wynika, że konsekwencje ciąży w późniejszym wieku rozciągają się również na kolejne lata - komentuje główny autor pracy, prof. neurologii Adnan I. Qureshi z Unveristy of Minnesota w Delaware (Minnesota, USA).

Jego zdaniem odkrycie to jest szczególnie istotne, ponieważ coraz więcej kobiet odkłada macierzyństwo na wiek późniejszy, nawet dopiero po ukończeniu 40. r.ż.

Naukowcy pod kierunkiem prof. Qureshiego przeanalizowali dane zebrane wśród ponad 72 tys. kobiet w wieku 50-79 lat, których stan zdrowia monitorowano średnio przez 12 lat. Z całej grupy ponad 3,3 tys. kobiet zaszło w ciążę w późniejszym wieku.

Okazało się, że w porównaniu z kobietami, które zaszły w ciążę w wieku młodszym, były one bardziej zagrożone po menopauzie udarem mózgu (zarówno niedokrwiennym, jak i krwotocznym), zawałem serca oraz zgonem z różnych przyczyn sercowo-naczyniowych.

Badacze oszacowali, że ciąża w bardziej zaawansowanym wieku miała związek z istotnie wyższym - o 60 proc. - ryzykiem krwotocznego udaru mózgu po menopauzie. Stanowi on ok. 15 proc. wszystkich udarów mózgu, ale wiąże się z gorszymi rokowaniami niż udar niedokrwienny, w tym wyższym ryzykiem zgonu i niepełnosprawności.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum