PAP/Rynek Zdrowia | 13-01-2019 14:52

Poziom mięśni i tłuszczu u dziecka może wpływać na pracę płuc w życiu dorosłym

Funkcjonowanie układu oddechowego dorosłych osób może zależeć od składu ich ciała w dzieciństwie - informują hiszpańscy naukowcy na łamach "American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine".

Lepiej pracują płuca osób, które w dzieciństwie miały więcej masy mięśniowej Fot. Archiwum

Zespół badaczy z ISGlobal (Instytutu Zdrowia Globalnego w Barcelonie) ustalił, że lepiej pracują płuca osób, które w dzieciństwie miały więcej masy mięśniowej. Istotny jest również poziom tkanki tłuszczowej - im większy w dzieciństwie, tym gorsza praca płuc w życiu dorosłym.

- Wcześniejsze badania dotyczące związku masy ciała i pracy płuc przynosiły sprzeczne rezultaty. Podejrzewaliśmy, że mogły być one wynikiem tego, iż nie zbadano osobno wpływu tkanki tłuszczowej i tkanki mięśniowej - mówi dr Judith Garcia-Aymerich, autorka analizy.

Badaniami objęto 6964 osoby. Uczestnicy rekrutowani byli spośród osób zarejestrowanych w szerzej zakrojonych badaniach Avon Longitudinal Study of Parents and Children (ALSPAC), znanych także jako badania Children of the 90s. Stosunek tkanki tłuszczowej do tkanki mięśniowej badano u dzieci w wieku 8 i 15 lat. Przeprowadzono także badania spirometryczne, aby ocenić funkcjonowanie płuc i ich rozwój.

Po uwzględnieniu takich czynników jak waga urodzeniowa, wiek osiągnięcia dojrzałości płciowej czy ekspozycja na dym papierosowy, naukowcy ustalili, że zarówno u dziewczynek, jak i u chłopców z większym poziomem tkanki mięśniowej lepsze były późniejsze parametry FVC (natężonej pojemności życiowej, ang. forced vital capacity). FVC to maksymalna ilość powietrza wydmuchiwana po wzięciu najgłębszego wdechu. Lepsze wyniki zaobserwowano także w przypadku FEV1 (natężonej objętości wydechowej pierwszosekundowej) oraz FEF25-75 (prędkości, z jaką powietrze jest wydychane z płuc).

U obu płci zaobserwowano ponadto, że większy poziom tkanki tłuszczowej miał związek z niższym wynikiem FEV1/FVC (oznacza on zwężenie oskrzeli). W przypadku chłopców wysoki poziom tkanki tłuszczowej sprzyjał niższemu wynikowi FEV1 i FEF25-75.

- Nasze wyniki wskazują, że przy ocenie wpływu wagi dziecka na jego zdrowie należy uwzględniać nie ogólną masę ciała, lecz jego skład. Uważamy, że skład ciała w dzieciństwie i w wieku kilkunastu lat może determinować przyszły stan zdrowia układu oddechowego - komentuje prowadząca badania dr Gabriela P. Peralta.