Powstanie sztuczna żywa komórka?

Autor: Interia.pl/Rynek Zdrowia • • 29 stycznia 2012 16:15

Naukowcom udało się odtworzyć reakcję formowania podwójnej błony komórkowej. Wykorzystali do tego wodę, olej i jony miedzi. Ich głównym celem jest stworzenie żywej i całkowicie sztucznej komórki.

Zbudowanie od podstaw najprostszej żywej komórki jest teoretycznie możliwe do wykonania. W praktyce wiąże się z astronomicznym budżetem i niezliczonymi godzinami pracy.

Parze naukowców, profesorowi z uniwersytetu w San Diego i doktorantowi z Uniwersytetu Harvarda, przyświeca jednak nieco inny cel. Chcą stworzyć żywą komórkę wykorzystując tylko i wyłącznie syntetyczne komponenty. Na razie udało się im uformować podwójną błonę.

Struktura oddzielająca wnętrze komórki od otoczenia ma charakterystyczną i dość skomplikowaną budowę. Składa się z tzw. dwuwarstwy fosfolipidów i białek. Do skonstruowania syntetycznego odpowiednika tego układu naukowcy posłużyli się rzadką emulsją, w której skład wchodził olej, detergent i jony miedzi. Pod 24 godzinach w mieszaninie utworzyła się podwójna membrana złożona z kropli oleju.

Wyjątkowość odkrycia polega na tym, że badacze otrzymali złożony twór z produktów powszechnie dostępnych w sprzedaży.

Jednym z długoterminowych, bardzo ambitnych celów naukowców jest próba stworzenia sztucznej komórki, syntetycznej jednostki życia od podstaw - przejść do żywego organizmu z nieożywionych cząsteczek, które nigdy nie były materiałem budującym żywy organizm.

Więcej: www.interia.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum