Powstaną leki, które nie nie będą wywoływać skutków ubocznych?

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 16 lipca 2018 14:52

Naukowcy opracowali metodę oddziaływania na cząsteczki tylko w wybranych częściach komórek. Dzięki temu mają powstawać leki, które będą precyzyjnie działać na chorobę, nie powodując niepożądanych skutków.

Fot. archiwum

Ta sama cząsteczka może wykonywać inne funkcje w różnych fragmentach komórki – wyjaśniają naukowcy z University of Virginia School of Medicine (USA). To powoduje częste kłopoty przy stosowaniu leków.

- Powstaje problem skutków ubocznych, ponieważ nie było możliwe rozgraniczenie między różnymi działaniami danej cząsteczki tej samej komórce - mówi dr J. Julius Zhu, jeden z autorów pracy opublikowanej na łamach pisma „Neuron”.

- Jeśli zablokowało się jakąś cząsteczkę, zablokowało się niezależnie od tego, co robiła. A to zwykle powodowało niechciane skutki uboczne. Prawie każdy lek, który pomaga w jakiejś chorobie, wywołuje efekty niepożądane - mniejsze lub większe, ale zwykle jakieś powoduje - dodaje badacz.

Jednak, jak wyjaśniają dalej badacze, dana cząsteczka może powodować zaburzenia z powodu swojego działania w jednej części komórki, ale może robić też coś istotnego i potrzebnego w innej.

Badacze z University of Virginia donoszą, że opracowali metodę specyficznego oddziaływania na cząsteczki w wybranych częściach komórek.

Takie podejście ma zaowocować lekami, które będą dostosowane do potrzeb pacjenta i będą precyzyjnie leczyły chorobę bez powodowania niechcianych skutków.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum