Powstał ekran, który pomoże w leczeniu zeza

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 stycznia 2020 09:19

Amerykańska firma specjalizująca się w technologii leczenia chorób wzroku u dzieci, stworzyła ekran, który pomoże w terapii tzw. "leniwego oka" - donosi portal technologiczny TechCrunch.

Fot. archiwum

Amerykańska firma NovaSight stworzyła specjalny ekran i okulary, przypominające te do oglądania filmów w 3D, które mają pomóc w leczeniu zeza u dzieci. Ekran posiada wbudowany sensor, który śledzi trajektorię wzroku dziecka. Okulary z jednym szkłem zabarwionym na czerwono a drugim na niebiesko pozwalają zobaczyć ten sam obraz w nieco inny sposób. Ale kiedy dziecko patrzy na obraz przy użyciu sprzętu NovaSight zdrowym okiem przez jedno z barwionych szkieł, na ekranie pojawia się zamglony okrąg, dokładnie w miejscu, gdzie pada wzrok dziecka (sensor jest w stanie dokładnie to wyśledzić). To sprawia, że dziecko musi się posługiwać drugim okiem, by móc zobaczyć szczegóły obrazu.

Ta metoda zastępuje niegdyś powszechnie stosowane u dzieci przepaski na oko czy plastry naklejane na jedną z soczewek okularów.

Jak zapewnia NovaSight, dzięki ekranowi dziecko może normalnie oglądać telewizję czy też filmiki na Youtube w domu, a jego wzrok sam się poprawia. Wystarczy godzina dziennie przez ekranem.

Firma przeprowadziła już pierwsze testy kliniczne, które wykazały znaczącą poprawę wzroku badanych dzieci już po 12-tygodniach terapii. NovaSight zapowiada, że będzie prowadzić dalsze badania.

Amblyopia, zwana także "leniwym okiem" lub zezem, to osłabiona zdolność widzenia w jednym oku, np. w wyniku nieprawidłowego ustawienia oczu lub odchylenia gałek ocznych. Może zostać całkowicie wyleczona; najlepiej, jeśli terapię rozpocznie się we wczesnym dzieciństwie. Dotychczas jednak leczenie wiązało się w koniecznością wielomiesięcznego noszenia opaski zakrywającej jedno oko, co bywało uciążliwe dla dzieci.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum