Gazeta Wrocławska/Rynek Zdrowia | 28-05-2020 09:54

Powstaje szczepionka na koronawirusa, w ciągu roku ma zostać podana pierwszym osobom

Profesor Andrzej Mackiewicz wraz z grupą naukowców znani są już z opracowania szczepionki na czerniaka, która pomaga wielu chorym onkologicznie. Teraz podejmują próbę stworzenia szczepionki na koronawirusa.

Profesor Andrzej Mackiewicz. Fot. Archiwum

Jak podkreśla prof. Mackiewicz, stworzenie szczepionki nie jest proste, ponieważ czym innym jest prowadzenie badań naukowych w takich czy innych warunkach, a czym innym jest produkcja leku, który będzie podawany ludziom.

Profesor nie chce zdradzać zbyt wiele szczegółów opracowywanej na koronawirusa szczepionki, ale mówi, że jest ona bardzo zbliżona do tej opracowanej przez jego zespół, na czerniaka. Szczepionka nowotworowa oparta jest na komórkach raka, które zostały zmodyfikowane genetycznie i nabrały cech tzw. rakowych komórek macierzystych.

Szczepionka na COVID-19, nad którą pracuje prof. Mackiewicz opiera się na podobnej koncepcji, z tym, że nie użyto w niej komórek nowotworowych. Stosowane są inne komórki, w których umieszczono ten sam gen, który jest przy szczepionkach rakowych. Oprócz tego dołożone zostały tam jeszcze wybrane geny samego wirusa.

Za cztery miesiące ma rozpocząć się montowanie linii produkcyjnej, zaczynając od banku komórek. Później zostaną wyprodukowane trzy serie szczepionki, które będą musiały spełniać wymogi stawiane produktom farmaceutycznym.

Więcej: plus.gazetawroclawska.pl