Powstaje nowy materiał do kontrolowanego uwalniania leków

Autor: PAP - Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 21 stycznia 2016 08:51

Podawanie kilku leków jednocześnie i ich kontrolowane uwalnianie ma umożliwić materiał o nowej strukturze chemicznej, przygotowywany przez dr inż. Agnieszkę Piegat z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Dzięki innowacyjnemu materiałowi organizm pacjenta będzie lepiej wchłaniał podawane leki.

Główną zaletą przygotowanych w projekcie materiałów będzie przydatność w terapii wielolekowej Fot. Archiwum RZ

Główną zaletą przygotowanych w projekcie materiałów będzie przydatność w terapii wielolekowej, w której podawane są minimum dwa-trzy leki. Zgodnie z założeniami projektu, leki uwalniane będą pod wpływem określonych bodźców, wysyłanych przez sam organizm, takich jak np. zmiana pH w żołądku. To spowoduje, że zadziałają miejscowo.

Na potrzeby projektu naukowcy jako modelową przyjęli terapię zwalczania bakterii wywołujących wrzody żołądka, ponieważ stosuje się w niej co najmniej dwa antybiotyki i dodatkowe leki z grupy inhibitorów pompy protonowej. - Można pomyśleć o wykorzystywaniu tych materiałów w terapiach nowotworowych, gdzie bardzo często jest stosowana kombinacja kilku leków - zaznacza w rozmowie z PAP badaczka.

Prace prowadzi interdyscyplinarny zespół, w którym znajdą się: chemicy, biolog i mikrobiolog.

Więcej: www.naukawpolsce.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum