Powstaje nowy lek. Pomoże zwalczać zakażenia, które stają się oporne na antybiotyki

Autor: oprac. WOK • Źródło: PAP13 sierpnia 2022 09:11

Amerykańscy badacze prowadzą bardzo obiecujące prace nad substancją, która działa aż na 300 opornych na antybiotyki bakterii. Otrzymany podczas badań związek będzie mógł w przyszłości pomagać w leczeniu zakażeń różnego typu.

Powstaje nowy lek. Pomoże zwalczać zakażenia, które stają się oporne na antybiotyki
Zakażenia oporne ma antybiotyki bedą zwalczane skuteczniej Fot. AdobeStock
  • Naukowcy ze USA opracowali związek, który skutecznie niszczy liczne bakterie gram-ujemne.
  • To często oporne na leczenie mikroby, które powodują różne infekcje, w tym układu moczowego
  • Zakażenia te są trudne do leczenia ze względu na to, że powodujące je bakterie coraz lepiej uodparniają się na antybiotyki

Bakterie gram-ujemne to często oporne na leczenie antybiotykami

Badacze z University of Illinois (USA), Instytutu Badawczego Armii Waltera Reeda oraz Broad Institute of MIT and Harvard, donoszą jednak o substancji, która może stać się nową, skuteczną bronią przeciw liczne bakterie gram-ujemnym.

Amerykańscy naukowcy opracowali związek, który niszczy takie właśnie patogeny. Bakterie gram-ujemne to często oporne na leczenie mikroby, które powodują różne infekcje i choroby, jak zapalenie płuc, zakażenia układu moczowego czy krwi.

Zakażenia układu moczowego są powszechne, lecz trudne do leczenia ze względu na to, że powodujące je bakterie coraz lepiej uodparniają się na antybiotyki.

Na skuteczność nowego związku wskazują eksperymenty przeprowadzone na laboratoryjnych szalkach oraz na myszach. Bakterie gram-ujemne szczególnie trudno się zwalcza, ponieważ mają dobrze chroniące je systemy, które usuwają antybiotyki. Szybko przy tym mutują i uczą się unikać nowych leków.

Powstała substancja działa aż na 300 opornych na antybiotyki bakterii

Co więcej, obecne leki nie są zwykle specyficzne i przy podaniu pacjentowi często wyniszczają także korzystną florę bakteryjną. W poszukiwaniu nowego leku naukowcy dokonali kilku strukturalnych zmian w jednym z antybiotyków skutecznych w leczeniu zakażeń bakteriami gram-dodatnimi.

Jedna z powstałych w ten sposób substancji nazwana fabimycyną okazała się działać aż na 300 opornych na antybiotyki bakterii gram-ujemnych. Jest przy tym w dużej mierze nieaktywna względem gatunków gram-dodatnich - zarówno szkodliwych, jak i wspierających człowieka i zamieszkujących jego organizm.

W eksperymentach na myszach z zapaleniem płuc lub zakażeniem układu moczowego nowy, potencjalny lek zmniejszał ilość bakterii do poziomu sprzed infekcji lub jeszcze niższego. Przy podobnych dawkach działał więc tak samo lub lepiej niż obecnie stosowane substancje.

Zdaniem naukowców otrzymany związek będzie mógł w przyszłości pomagać w leczeniu opornych zakażeń różnego typu.

Więcej informacji na stronie: https://pubs.acs.org/doi/full/10.1021/acscentsci.2c00598

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum