Powolny chód może wskazywać nadciśnienie

Autor: Healthfinder.gov/Rynek Zdrowia • • 17 marca 2011 15:28

Amerykańskie badania dowodzą, że wysokie ciśnienie krwi wiąże się z dużym spowolnieniem chodu u osób w zaawansowanym wieku.

Powolny chód może wskazywać nadciśnienie

Serwis Healthfinder.gov przywołuje wyniki badań opublikowanych w "Journal of the American Geriatric Society", z których wynika, że gwałtowne spowolnienie chodu u osób starszych może służyć jako wskaźnik wysokiego prawdopodobieństwa wystąpienia wielu schorzeń, w tym nadciśnienia i demencji.

Badania, jakie przeprowadzono m.in. na University of Pittsburgh, trwały 14 lat, a wzięło w nich udział 643 seniorów w wieku 76 lat w chwili rozpoczęcia badania. W tej grupie 350 uczestników badania miało wysokie ciśnienie krwi, a u 293 osób zdiagnozowane nadciśnienie.

Uczestników podzielono na trzy grupy: grupę bez nadciśnienia, grupę z nadciśnieniem kontrolowanym przy pomocy leków oraz grupę z nadciśnieniem niekontrolowanym lekami.

Na początku badania wszystkie osoby chodziły ze średnią prędkością nieco powyżej 3,5 km na godzinę. W trakcie trwania eksperymentu prędkość chodzenia osób z wysokim ciśnieniem krwi zmniejszała się o około 10 procent w stosunku do prędkości osiąganej przez osoby bez wysokiego ciśnienia.  

Obniżenie prędkości chodu występowało również u tych osób, które skutecznie leczyły nadciśnienie. 

Więcej: Healthfinder.gov

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum