Porozumienie AstraZeneca i Uniwersytetu w Oxfordzie w sprawie szczepionki przeciwko COVID-19

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 04 maja 2020 14:04

AstraZeneca i Uniwersytet w Oxfordzie ogłosiły w poniedziałek (4 maja) porozumienie w sprawie rozwoju i globalnej dystrybucji opracowanej na Uniwersytecie potencjalnej, rekombinowanej szczepionki adenowirusowej, która zapobiegałaby zakażeniu COVID-19 przez SARS-CoV-2. Podjęta współpraca umożliwi rozwój, wytwarzanie i globalną dystrybucję szczepionki.

FOT. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Współpraca ma na celu dostarczenie pacjentom potencjalnej szczepionki znanej jako ChAdOx1 nCoV-19, opracowanej przez Instytut Jenner’a i Oxford Vaccine Group na Uniwersytecie Oxfordzkim. Zgodnie z umową AstraZeneca będzie odpowiedzialna za rozwój oraz ogólnoświatową produkcję i dystrybucję szczepionki - poinformowano media.

Pascal Soriot, CEO AstraZeneca wyjaśnił, że potrzeba wynalezienia szczepionki w celu pokonania wirusa jest bardzo pilna.  - Ta współpraca łączy ze sobą specjalistyczną wiedzę naukową najwyższej jakości z dziedziny wakcynologii z możliwościami rozwoju, produkcji i dystrybucji globalnej AstraZeneca. Mamy nadzieję, że wspólnymi siłami przyspieszymy pracę nad szczepionką, która przyczyni się do zwalczenia wirusa, chroniąc ludzi przed najgorszą pandemią, której doświadcza nasze pokolenie - powiedział.

Z kolei sir John Bell, profesor medycyny na Uniwersytecie Oxfordzkim, zwrócił uwagę na to, że partnerstwo z AstraZeneca może być główną siłą w walce z pandemiami w kolejnych latach.

- Wierzymy, że razem będziemy w stanie rozpocząć szczepienia przeciwko koronawirusowi, jak tylko będziemy dysponować skuteczną, zatwierdzoną szczepionką. Niestety, ryzyko nowych pandemii będzie nam towarzyszyć już zawsze. Jednak nowe centrum badawcze zwiększy nasze przygotowanie i szybkość reakcji, gdy następnym razem staniemy w obliczu podobnego wyzwania - mówił prof. Bell.

Potencjalna szczepionka weszła w I fazę badań klinicznych. W ubiegłym tygodniu w celu zbadania bezpieczeństwa i skuteczności została podana zdrowym ochotnikom w wieku od 18 do 55 lat w pięciu ośrodkach badawczych w południowej Anglii. Dane z próby I fazy mogą być dostępne w przyszłym miesiącu. Kolejne fazy badania powinny zostać przeprowadzone do połowy tego roku.

Szczepionka ChAdOx1 nCoV-19, opracowana w Jenner Institute na Uniwersytecie Oxfordzkim we współpracy z Oxford Vaccine Group, wykorzystuje wektor wirusowy oparty na osłabionej wersji wirusa zwykłego przeziębienia (adenowirus) i zawiera materiał genetyczny białka wirusa SARS-CoV-2. Po szczepieniu wytwarzane jest białko powierzchniowe wirusa, które przygotowuje układ odpornościowy do zaatakowania COVID-19, w przypadku późniejszej infekcji.

Rekombinowany wektor adenowirusowy (ChAdOx1) został wybrany w celu wygenerowania silnej odpowiedzi immunologicznej z pojedynczej dawki i nie replikuje się, więc nie może powodować ciągłej infekcji u zaszczepionego osobnika.

Szczepionki wykonane z wirusa ChAdOx1 zostały dotychczas podane ponad 320 osobom i okazały się bezpieczne i dobrze tolerowane, chociaż mogą powodować tymczasowe działania niepożądane, takie jak podwyższona temperatura, objawy grypopodobne, ból głowy lub ból ramienia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum